Přesnější otázka zní: proč si dvakrát rozmyslet, jaký stojan na nože si koupit a KOLIK nožů vlastně potřebujeme? Vyplývá to totiž z jednoduché zkušenosti: Vzpomenete si, kdy jste stojan na nože čistili naposledy?
Pokud máte ten nejklasičtější stojan na nože, čili dřevěný se spárami na zasunutí nožů, máte vlastně docela slušnou líheň bakterií. Jistě, dřevo má antibakteriální vlastnosti, ne však stoprocentně. I stojan na nože proto třeba čistit – a to nejen tak, že ho zvenku přeběhneme mokrým hadříkem.
Důkladné čištění stojanu na nože vypadá asi takto:
– Vyberte všechny nože a důkladně je umyjte v horké vodě.
– Otočte stojan vzhůru nohama a vysypte drobky.
– Vyluxujte spáry.
– Pokud máte tenké štětky na lahve, namočte je do octa a povytierajte nimi spáry. Nechte vyschnout, případně vysušte vysoušečem vlasů.
Dřevěný stojan nikdy nenamáčejte v teplé vodě, dřevo by se mohlo nadmutí.
Mimochodem, víte, že s velkou pravděpodobností skladujete nože v stojanu nesprávným způsobem?
Pokud jsou spáry nakloněny došikma, správně bychom neměli nože ukládat ostřím dolů, ale právě naopak.
Ostrá část má směřovat nahoru tak, aby se nůž ve spáře opíral hrubší a tupou stranou nože a netupí se.
Kolik nožů vlastně potřebujeme?
Můžete mít i tucet nožů, ale pokud je nepoužíváte správně, nestojí za mnoho. Mnozí profesionální kuchaři si vystačí s třemi nebo čtyřmi. Při jejich používání přitom nezáleží jen na tvaru nože, ale hlavně na hygieně. Zlaté pravidlo v kuchyni totiž zní: nekrájej maso a zeleninu jedním nožem a už vůbec ne na jedné desce. Proč? Aby se bakterie (například kamfylobaktery způsobující průjem) nerozšířily z masa do salátu.
Při krájení bychom tedy přísady měli oddělovat. Zeleninu krájet na samostatné desce – a pokud desku nebo nůž použijeme na krájení masa, je třeba je důkladně omýt horkou vodou a čisticím prostředkem. Nestačí lehké propláchnutí …
Jaké nože tedy opravdu potřebujete?
Za prvé, koupit si sadu nožů zpravidla znamená, že si koupíte příliš mnoho nožů nevalné kvality. Z dlouhodobého hlediska je tedy výhodnější nemít velké oči a raději si postupně kupovat vynikající nože, které budou kvalitní – a na jejich množství tak nezáleží.
V kuchyni si obvykle vystačíme s třemi noži:
1. šéfkuchařský nůž s čepelí dlouhou 20 – 25 cm.
Je to ten nejobyčejnější tvar, se kterým pokrájíme všechno. Potřebuje jen správnou brusku a bude na celý život. Nejlepší je před koupí si ho dobře potěžkat v ruce a vyzkoušet si, jak padne do ruky.
2. Krátký nůž s čepelí 8 – 10 cm.
Tento se sejde na zeleninu, ovoce, prostě všechno malé, co je třeba hodit do hrnce nebo salátové mísy. Krátký nůž budete často mýt, proto by měl mít ručku, která dobře snese i vyšší teploty a snadno se nerozpadne.
3. Zoubkovaný nůž na krájení chleba.
Jeho dlouhé vroubkované ostří poslouží nejen na křupavou kůrku chleba či bagety, ale i na krájení rajčat, broskví nebo všeličoho jiného, což je tvrdší na povrchu, ale měkké uvnitř. Pokrájet do křupava opečenou krkovičku bude s tímto nožem hračka.