Domů Zahrada Pravé letničky „šlapou“ na plný výkon

Pravé letničky „šlapou“ na plný výkon

Vyklíčit, rozvinout se, rozkvést a v podobě semen se připravit na další rok, to je úkol a cíl pravých letniček. Stihnout to musí za jednu sezónu, od jara do podzimu. Není tedy divu, že „šlapou“ na plný výkon.

Logika jejich životního cyklu je zároveň skrytým návodem k úspěšné pěstování.Základní životní omezení pro ně představuje mráz, ale i výrazné sucho. Proto se za bezpečný termín výsadby sazenic považuje až polovina května, tedy hned po třech zmrzlých.

Mladé rostlinky si dokážete vypěstovat i sami doma za oknem, čas výsevu je na konci zimy či na začátku jara. Pokud to nestihnete nebo nemáte čas a místo, kupte si v květnu již hotové sazenice. Vyberte pěkně olistěné rostliny s rozvinutými prvními květinami a spoustou poupat. Při dřívější koupi sledujte případný výskyt nočních mrazíků a tehdy je na noc přesuňte dovnitř.

Pravé i nepravé

Letničkami se označuje velká skupina rostlin, které se pro bohaté kvetení či růst pěstují během léta venku na záhonech a v květináčích. Kromě zmíněných jednoletých druhů sem patří cizokrajné trvalky, které však nepřežijí naši zimu. Proto jejich odborníci označují jako takzvané nepravé letničky. Nejznámějším příkladem jsou muškáty. Naštěstí tyto botanické nuance nemusíte znát, péče o pravé i nepravé letničky je během léta v podstatě stejná.

Na záhonu

Samostatné letničkové záhony si už dnes zakládá málokdo, ve srovnání s trvalkovými zda křovitých výsadbami jsou přece jen náročnější na péči. Každé jaro se musí znovu vysazovat. Půda má být zrytá, shrabaným a vyhnojená. I vody vypijí mnohem více.Vyhovuje jim zálivka ke kořenům. Důležité je, aby voda neskončila na rozehřátých lupíncích květin, které může zničit.

Po sezóně se zbytky rostlin odstraňují, klidně vyhozením na kompost. Ideální jsou však na vyplnění prázdných míst v záhonu v případě, že po výsadbě čekáte na jeho zapojení nebo vyhynula některá z rostlin. Zahradu zpestří a, navíc, každý rok můžete exteriér díky nim obléci do jiných barevných kombinací.

V nádobě

Uplatní se na balkoně a na terase. Jelikož květináč poskytuje limitován životní prostor, o to větší péči v něm letničky vyžadují. Má mít odtok a misku nebo drenážní část uvnitř, které umožní přebytečné vodě odtéci. Miska i vnitřní rezervoár zároveň slouží jako zásobárna.

Důležitý je substrát plný živin a pravidelné hnojení. Přežijí sice docela dobře i bez něj, ale správný poměr a dávka živin maximalizují kvetení. Je jedno, jestli budete hnojit práškem, granulemi, tyčinkami, nebo v zálivce. Není však jedno, co obsahují. Musí být určeny na podporu kvetení, čili s vyšším podílem fosforu.

Trendové výsadby

Milovníci muškátů nebo surfinií v tom mají jasno, každý rok sáhnou po svých oblíbit.Vy ostatní však můžete zkoušet a experimentovat. Do květináče vysaďte vedle sebe několik druhů. Vyplatí se kombinovat rostliny s různým typem růstu – převislé, nižší, vyšší, s hrubší či jemnější texturou. I tvar, velikost a barva samotných květů dokáží rozihrať atraktivní scénu. Nebojte se do skupinky zamíchat i druhy ozdobné listem nebo kvetoucí trvalky.

Když si netroufáte vyskládat kompozici sami, poradí vám zahradníci, případně si kupte už hotovou výsadbu. Nenechte se odradit případným neúspěchem. Může se stát, a ne vaší vinou, že některý druh nebude prosperovat. A přestože známá něj nedá dopustit, mikroklima na vašem záhoně, terase či balkoně je jiná. Závisí od světla, větru i orientace na světové strany, a to neovlivníte.

Jedete na dovolenou?

Zajistěte pravidelné zalévání letniček. Když selže způsob rodinné nebo sousedství výpomoci, jistý čas vás dokáží nahradit i automatické balkonové zavlažovače.

Rada

Letničky patří ke křehkým kráskám. Ve větrné oblasti jim vyberte závětrné místo, případně takové cíleně vytvořte. Upřednostněte nízké a polštářovité druhy.

houses_gardens_petunia_446349

Žádné komentáře

Napsat komentář