Domů Zahrada Postarejte se, aby trávník nepřekvapila plíseň sněžná

Postarejte se, aby trávník nepřekvapila plíseň sněžná

V tomto měsíci sice vaše zelená plocha ještě odpočívá, ale právě teď se rozhoduje o tom, jakou bude mít na jaře kondici.

 Zda bude trávník vitální, nebo se budete opět trápit se sněžnou plísní závisí přitom ve velké míře na vás.

Jak se tedy o svůj trávník teď postarat?

Především po něm nechoďte. Tlak vašich nohou je to poslední, co právě teď trávník potřebuje. Zbytečně totiž takto utlačuje měkkou a vlhkou zmrzlou půdu a vytlačujete z ní i poslední zbytky vzduchu.

 Chození po trávníku je však škodlivé i v případě, že půda je zmrzlá. Křehké listy mají co dělat, aby v důsledku mrazu nepopraskaly,  křehká zmrzlá pletiva popraskají určitě.

Třetí možností je, že mrzne a tráva je pod sněhovou peřinou. To je ten nejideálnější případ. No ani v takovém případě na trávník nevstupujte. Stlačený sníh vytvoří ledový krunýř, který zabrání půdě pod ním dýchat. A právě to je živná půda pro sněžnou plíseň. Na jaře vás pak nemile překvapí hotová pohroma v podobě fleků bílého povlaku. Následný boj s plísní je o to náročnější, protože nikdy nemáte jistotu, že jste ji zničili zcela.

Nedejte se zmást

Pokud v tomto období i přijdou teplé dny a obleva, nenechte se zmýlit. Období vegetačního klidu stále neskončilo, oteplení je jen přechodné. Velkou a častou chybou bývá v tomto čase přihnojování. Ve starší literatuře se dokonce uvádí, že při oblevě třeba v zimě na trávník rozhodit vyzrálý kompost. V tomto období však nepotřebuje živiny nic zelené ve vaší zahradě, natož trávník. Pokud tak učiníte, nejcennější látky se v důsledku jarních dešťů vyplaví z kompostu do hlubších vrstev půdy. Zbytky, které zůstanou na povrchu budou zase na jaře bránit slunci, aby ohřálo půdu. To může na zaházena místech růst trávníku dokonce zpomalit. Čili mu takto nejen že nepomůžete, ale ještě i způsobíte škodu.

 Mráz v zahradě často škodí, v některých případech však může pomáhat.

duben_travnik_2

Žádné komentáře

Napsat komentář