Pokud přemýšlíte o nějaké pěkné netradiční pokojové rostlině nebo bonsaje, vyzkoušejte exotickou Muraj – pomerančový jasmín. Krásné a dlouho kvete a už jediný kvítek rozvoní místnost příjemnou sladkou aroma. Na pěstování je nenáročná, zvládne ji i úplný začátečník. Snáší dokonce i chladnější prostory, teplota však nesmí klesnout pod bod mrazu.
Muraj latnatý (Murraya paniculata)
Vzhled: stálezelený keř
Květiny: bílé, voňavé
Listy: nepárnoperovité
Plody: červené bobule
Zajímavost: Všechny části rostliny jsou léčivé.
Popis rostliny
Pochází z tropických oblastí Asie a Austrálie, kde dorůstá do výšky pět metrů. Při pěstování v nádobě je to samozřejmě mnohem méně, jen kolem půl metru. Má pěkné lesklé tmavozelené listy, které jsou složeny ze tří až devíti elipsovitých lístků. Voňavé bílé květy se podobají květiny citrusů. Jsou 1,5 – 2 cm dlouhé, kornútkovité, se čtyřmi až pěti vyhnutými lupínky. Vyrůstají jednotlivě nebo ve shlucích na vrcholech stonků, někdy i v paždí listů. Rozkvétají postupně téměř během celého roku. Z květů dozrávají žiarivooranžové nebo červené plody, dvojsemenné bobule, které se sice nedají jíst přímo, ale mohou se naložit do octového nálevu či oleje. V našich podmínkách však slouží spíše na okrasu. Připomínají malé pomeranče, proto této rostlině někdy říkají pomerančový jasmín. V zemích, kde se Muraj hojně pěstuje jako okrasná rostlina, dostala další přívlastky – nepravý jasmín, saténové dřevo, medový keř či jasmín Naraje. Aromatické květiny totiž přitahují motýly a voňavé dřevo se využívá v kosmetice podobně jako santálový prášek. Plody i listy obsahují množství vzácných látek, mají tonizující účinky a podporují sexuální aktivitu mužů i žen. Květy se přidávají do čajů na zvýraznění vůně. Sušené listy a plody se po rozdrcení používají jako koření zejména v indické kuchyni.
Pěstování v květináči
Jelikož je to rostlina příbuzná citrusům, pěstujeme ji ve speciálním substrátu určeném na citrusy, můžeme však použít i běžnou zeminu na pokojové rostliny a přidat do ní trochu rašeliny a písku.
Od jara do podzimu ji každé dva týdny hnojíme minerálním hnojivem. Pokud ji celoročně pěstujeme v teplé místnosti, přihnojujeme iv zimě; stačí jednou do měsíce. Dáváme však pozor, aby hnojivo neobsahovalo vápník, který nesnáší. Proto i na zalévání používáme pouze odstátou, převařenou nebo přefiltrovanou vodu. Nejvhodnější je ovšem dešťová voda. Muraj poléváme opatrně, neboť přemokření její škodí. Reaguje na něj poražením květů, plodů i listů. V zimním období zálivku omezíme.
Je sice odolná proti suchému vzduchu, ale přivítá pravidelné rosení nejen v létě, ale iv zimě, zvláště pokud ji pěstujeme v místnosti s ústředním topením. Mladou rostlinu přesazujeme každý rok, později stačí přesazovat každé dva roky. Rozmnožit si ji můžeme stonkovými řízkováním nebo semeny. Jednodušší je rozmnožování semeny, které vyséváme hned po odtržení plodu. Odřezky totiž potřebují na zakořenění teplotu okolo 30 ° C, vysokou vzdušnou vlhkost a speciální stimulátor.
Umístění v bytě
Pokud chceme, aby rostlinu zdobily plody, opel ji pomocí štětce nebo ji na léto vyložíme na balkon nebo do zahrady. Při jejím umístění však dáváme pozor, aby na ni nesvítilo slunce. I v bytě její vybereme takové místo, kde na ni nebudou dopadat přímé sluneční paprsky. Vyhovovat jí bude například parapetní deska východního nebo jihovýchodního okna. Teplota by se v létě měla pohybovat od 16 do 25 ° C, v zimě jí postačí teplota okolo 15 ° C. Nemoci a škůdci ji napadají jen velmi zřídka. Další přednost Muraj je, že se snadno tvaruje, tvoří krásnou korunku a celým habitem připomíná bonsaj, proto je velmi oblíbená mezi pěstiteli bonsají.