Domů Stavba a rekonstrukce Poradíme vám, jak si poskládat laminátovou podlahu za pár hodin

Poradíme vám, jak si poskládat laminátovou podlahu za pár hodin

Ať už dřevěné nebo laminátové, získali si velkou oblibu. Jsou atraktivní, příjemné, nenáročné na údržbu a snadno je položíte i sami.

Podstata plovoucí podlahy je, že není pevně spojena s podkladem ani se stěnami, které ji lemují. Tak se dosáhne, že zvuky kroků nebudou přenášeny do podkladu ani do svislých konstrukcí, kde by zesílily a šířily se dál. Efekt tlumení zvuku není jediná výhoda plovoucí podlahy.

Jelikož neexistuje pevné spojení parket s podkladem, lze je později nahradit jinou podlahovou krytinou. Plus plovoucí podlahy je i poměrně snadné pokládání. Podlahové systémy se suchými zámky jsou jako stavebnice a lze je bez jakýchkoliv spojovacích prvků a složitého nářadí poskládat za pár hodin.

Dokonalý podklad

Základ kvalitně položené podlahy je pevný, dokonale rovný a suchý podklad. Určitě ji nepokládejte na staré koberce či PVC. Raději staré povrchy strhněte a pokračujte na původním podkladu. Lokální nerovnosti vyrovnejte pevným tmelem, s celoplošnými si poradí samonivelační stěrka. Někdy stačí beton upravit broušením nebo vyrovnávací podložkou.

Na rovný a suchý povrch rozprostřete polyetylénovou fólii, která by měla chránit dřevo před vlhkostí z betonu a zdeformováním podlahy. Položte ji tak, aby se okraje dostatečně překrývaly, alespoň 20 cm, a bylo možné je utěsnit lepící páskou. Na ni aplikujte podložku z pěnového polystyrenu. Vyhněte se nejlevnějším podložkám za pár centů. Takové se rychle sešlápnete, podlahové lamely se začnou dotýkat podkladu a všechen hluk se bude přenášet do konstrukcí domu.

Jednoduchá skládačka

Při kladení plovoucí podlahy se jednotlivé díly připevňují k sobě pomocí zámkových spojů. Každý výrobce používá trochu jiný systém zámek. Lamely se ukládají tak, že se spojují na krátké straně na pero a drážku. Některé vyžadují vsazení pod úhlem asi 15 ° a dotlačení pod lehkým tlakem na dlouhé straně.

Jelikož lamely vlivem výkyvů teploty a vlhkosti mění svou velikost, na koncích řady vymezte dilatačními kliknutími mezeru 8 – 15 mm, kterou dodržíte nejen po celém obvodu, ale i při zárubních a napojeních na jinou krytinu. První řada pokládejte drážkou ke stěně kolmo na okno a lamely spojujte ve směru zámek – zleva doprava. Při poslední si změřte potřebnou délku a zbytek zařízněte. Kladení dalších řad je stejné. Začínáte odřezkům z poslední lamely z předchozí řady a přidáváte další. Odřezek musí být delší než 40 cm a vzdálenost vertikálních spojů má přesahovat 40 cm. Pokud nastane problém, začněte opět celou lamelou.

To zajistí funkční celistvost a zabrání předčasnému uvolňování zámek. Poslední řada nemá být užší než 5 cm, jinak ho těžko osadíte. Předejdete tomu tak, že zúžíte první řadu a podlahu posunete. Raději si však všechno předem vypočtěte.

Estetické ukončení

Aby byl výsledek opravdu dokonalý, je třeba ukončit všechny okraje a přechody lištami. Ty nalepte nebo našroubujte přímo do zdi. Do lišt ukryjte kabely, které se naklikávajú na plastové držáky připevněné na stěnu. V rozích lišty zkoste pod úhlem 45 stupňů. Snadněji a rychleji se pracuje s lištami, jejichž rohy a kouty se neřežou a ke spojení se používají plastové koncovky. Nakonec přichází práce s tmelem, například při vytmelení spár kolem zárubně. Použijte barevný tmel v odstínu podlahy.

Zeptali jsme se odborníka z cechu podlahářů:

Vysoké soklové lišty nejednou ruší v interiéru. Lze ukončit plovoucí podlahu bez nich, například tmelem?

Toto řešení není možné, a to z následujících důvodů:

Laminátová i dřevěná podlaha podle teploty v interiéru mění svůj rozměr asi 1,5 mm / m. Pracování je ještě znásobeno při podlahovém vytápění, kde teploty podlahy jsou v rozmezí 15 – 30 ° C. To znamená, že při délce podlahy 4 m je pohyb asi 6 mm, na jednu stranu 3 mm. A takovou roztažnost silikon ani jiný tmel nemá!

Třeba si to představit tak, že například vynecháte na jaře spáru od stěny 1 cm a vyplníte tmelem. V létě bude podlaha „růst“ a tmel vytiskne na stěnu nebo nad úroveň podlahy. Na podzim, kdy se nebude ještě topit, se bude podlaha zužovat a odtrhne se od stěny spolu s tmelem.

Takové řešení je možné použít při celoplošně lepených parketách, kde pohyb podlahové desky je omezen pevným spojem. No vhodné je použít tmel na bázi PUR, který vytvrdne jako guma a jeho povrch je pochozí. Tmel se však dodává pouze ve 4 barvách – bílá, šedá, tmavohnědá a černá.

Nezapomeňte, že soklová lišta je kromě zakrývání dilatace určená i na ochranu stěny před zašpiněním při mytí podlahy či Obita při vysávání.

Postup kladení plovoucí podlahy

1. Na rovný a suchý povrch rozprostřete polyetylenovou fólii. Tu je třeba překrýt a lepit, aby zabránila pronikání vlhkosti z betonu.

2. Parkety se ukládají bez pevného připevňování k podkladu na tenkou tlumící podložku. Položíte ji na parozábranu v pásech těsně vedle sebe, bez překrývání.

3. Nejprve položte první řadu, přičemž dbejte na přesné spojení lamel. Na konci desku odřízněte a zbylým kusem začněte novou řadu.

4. Po položení první řady dilatujte spáru mezi podlahou a stěnou dřevěnými klíny. Měla by být široká kolem 10 mm.

5. Zámku na delší straně lamely nasaďte v mírném sklonu do předchozí řady a zacvakněte. Poslední řada většinou nevyjde v celé šíři lamely, proto je nutné ji přesně naměřit a proříznout podélně.

6. Po dokončení pokládky olemujte podlahu lištami. Zakryjete tak dilatační spáru u zdi. Lišty lze lepit montážním lepidlem nebo připevňovat pomocí hmoždinek a šroubů.

7. Na spoje dvou navazujících, někdy i nestejně vysokých podlah použijte přechodovou lištu, nejjednodušší samolepicí. Po zaříznutí potřebné délky stáhněte zespodu ochrannou fólii a přitlačte na místo.

8. Na závěr vytmeľte části, kde je to nutné, parketovým tmelem v barvě podlahy.

9. Tmel po nanesení uhlaďte prstem namočeným ve vodě.

Žádné komentáře

Napsat komentář