Domů Zahrada Poradíme, jak si zajistit bylinky na celý rok

Poradíme, jak si zajistit bylinky na celý rok

Léto je velmi bohaté. Nabízí teplé počasí, sluneční paprsky a díky péči zahrádkářů i neodolatelnou chuť ovoce, zeleniny a bylinek. Pokud naplno zavíráte, vaříte chutné džemy a najednou zjistíte, že i ty bylinky v zahradě či květináčích vám už přerůstají přes hlavu, nezoufejte. Inspirujte se tipy na jejich zpracování a konzervování.

Kdy sklízet bylinky

Bylinky je ideálně sklízet za teplého a suchého počasí. Ideální okolo 10 hodiny, protože tehdy by měli mít nejvíce éterických olejů.

Sušení bylinek

Sušení není prospěšné pro všechny druhy bylinek. Některé totiž sušením ztrácejí aroma. Avšak to neplatí pro oblíbené středomořské druhy. Levanduli, tymián, rozmarýn, oregáno a další středomořské bylinky je totiž nejlepší usušit.

Jak na to?

Vytvořte si svazky jednotlivých bylinek najděte jim suché, teplé, vzdušné místo ideální v polostínu a bylinky zavěste „hlavou dolů“. Když už máte jistotu, že jsou dobře usušené, tak nastal čas, abyste je pomrvili a uložili do uzavíratelných nádob. Takto je budete mít vždy po ruce.

Mrazení bylinek

Jak jsme již zmínili, tak sušení není vhodné pro všechny bylinky. Platí to zejména v případě bazalky, pažitky, petrželky a vůbec u všech bylinkách, které obsahují větší množství vody. Právě ty je vhodné zamrazit. Můžete si je nazberať, očistit a pak vložit do sáčku a zamrazit. Také si je můžete uchovat v nádobě na přípravu ledu. Bylinky dobře omyjte, nakrájíte na menší kousky a zalijete vodou. Takové bylinkové kostky ledu využijete i při přípravě limonád. Také jako dekoraci k nápojům a při vaření.

Využití bylinek naplno

Kromě těchto možností můžete bylinky zpracovávat při přípravě chutných a voňavých olejů, soli, kosmetiky a podobně.

Žádné komentáře

Napsat komentář