Domů Zahrada Pokud chtějí ženy déle žít, měli by se obklopit zelení

Pokud chtějí ženy déle žít, měli by se obklopit zelení

Harvardská studie ukázala, že ženy, které se obklopují zelení, mají nižší riziko předčasného úmrtí než jejich vrstevnice mezi čtyřmi stěnami.

Podle osmileté studie Harvardské univerzity, ženy, které žijí v prostředí bohatém na zeleň, se dožívají delšího věku a v lepším zdraví, než jejich vrstevnice žijící v zastavěných oblastech chudých na zeleň. Jednoduše řečeno, čím zelenější bude vaše prostředí, tím kvalitnější bude váš život – a to nejen po fyzické, ale i duševní stránce.

Nejen odborníkům je již dávno jasné, že civilizační choroby se spojují se stresem a nezdravým životním stylem. Donedávna nám proto odborníci radili, abychom se zaměřili na různé techniky na odbourávání stresu – od modliteb, přes meditace, jógu, dechová cvičení až po uklidňující lázně a wellness.

Pobyt na čerstvém vzduchu se však spojoval hlavně s představou zdravého pohybu. Jak se však ukazuje, zeleň zdraví prospívá v mnohem širším měřítku. Z harvardské studie, na níž se podílela tak lékařská fakulta, tak jedna z nejprestižnějších amerických nemocnic Birgham and WOMEN’S Hospital v Bostonu, vyplynulo, že ženy žijící v obytných čtvrtích bohatých na zeleň mají:
– o 12% nižší riziko úmrtí než ženy ve velmi zastavěných městských částech s řídkou zelení,
– o 13% nižší riziko rakoviny,
– o 34% nižší riziko nemocí dýchacích orgánů,
– o 30% nižší riziko deprese,
– vykazují více fyzické aktivity, což se podepisuje na jejich sociální angažovanosti, nižším procentu nadváhy a obezity a s tím souvisejících civilizačních chorob.

Podle vedoucího výzkumu Petra Jamese z oddělení epidemiologie Harvardské univerzity, sami výzkumníci byli překvapeni silnou nepřímou úměrou mezi úmrtností a poměrem zeleně v prostředí, ve kterém ženy žily.
Výzkum se přitom zaměřoval na téměř 110 000 žen zahrnutých do studie v letech 2000 – 2008. Přestože ve studii zohledňovaly i jiné faktory úmrtnosti, jako věk, socioekonomický status, kouření a etnickou příslušnost, rozdíly mezi obyvatelkami „zelených“ čtvrtí a “ šedých „byly obrovské.

I tento výzkum je tedy dalším z argumentů, proč bychom se měli aktivněji zajímat o to, jakou důležitost přikládají městské a místní samosprávy veřejné zeleni, zda se starají nejen o výsev trávy, ale i sázení vysoké zeleně – stromů a keřů. Právě vzrostlá zeleň se totiž výrazně podílí na čištění vzduchu a atmosféře dokonalého „zeleného lázně“ tím, že se procházíme zelení v bezpečném prostředí parku nebo zahrady.

2732539

Žádné komentáře

Napsat komentář