Plovoucí dřevěné podlahy jsou vyrobeny stejným způsobem jako jiné podlahy z předpřipraveného dřeva. Obojí se skládá z několika tenkých vrstev, které jsou slepené k sobě. Obojí má jádro – vnitřní vrstvu ze dřeva nebo z dřevotřísky. U obojího je jádro propojeno s drážkou a s perem desky. Horní vrstva dýhy je nalepená a přilisovaná k jádru, a obojí je k dostání v provedení z různých druhů dřeva a o různých tloušťkách. Záleží pouze na výrobci, jestli umožní, aby určitou podlahovou krytinu z předpřipraveného dřeva bylo možné instalovat také systémem plovoucí podlahy.
Plovoucí podlahy, s výjimkou těch, které se instalují principem pera a drážky a jsou popsány níže, také někdy můžete připevnit k dřevěnému či betonovému podkladu lepidlem nebo svorkami.
Existují různé styly plovoucí podlahy:
V dnešní době existují stovky stylů a barev, aby se hodily do jakéhokoli interiéru. Jedním z původních stylů plovoucích podlah je „Longstrip“, kde je horní dřevěná vrstva každé desky je vyrobena tak, aby vypadala jako dvě nebo tři užší desky. Desky mívají šířku 8-20 cm a délku max. 120-240 cm a mohou mít dva nebo tři podélné pruhy.
Kromě toho samozřejmě existují také klasické jednoduché desky z jednoho pruhu.
Protože metoda instalace systémem plovoucí podlahy získává na popularitě, stále více výrobců dřevěných krytin umožňuje, aby jejich výrobky bylo možné instalovat také tímto způsobem.
Metody instalace plovoucí podlahy
Tradičně se při instalaci plovoucí podlahy používá lepidlo, které se nanáší do drážek na okrajích desek. Když nanesete příliš mnoho lepidla, po spojení desek se přebytek vymáčkne na povrch. Pokud k tomu dojde, vezměte vlhký papírový ubrousek nebo hadr a lepidlo setřete, než zaschne. Pod všechny plovoucí podlahy musíte dát podložení, které se pokládá mezi ně a podkladovou podlahu.
Systém zámkového spoje click lock je relativně nový, ale přesvědčil už mnohé výrobce podlahových krytin natolik, že na něj přešli. Okraje krytiny se při něm spojují k sobě nebo spíš do sebe, díky čemuž je instalace rychlá, snadná a bezpečná.
Se systémem click lock nepotřebujete lepidlo a nebudete mít nepořádek s ním spojený. Desku buď nakloníte k sousední už položené desce a stlačíte ji dolů nebo desku položíte na podlahu a příklepovým špalíkem ji jemně zatlučete na místo do sousední desky.
Podlahové desky využívající systém click lock mívají šířku 8-20 cm a délku až 240 cm.
Jaké výhody má plovoucí podlaha?
Podlahová krytina z předpřipraveného dřeva má 3-7 vrstev překližky, které jsou nalepeny příčně přes sebe. Díky tomu je krytina velmi pevná a stabilní. Navíc je méně náchylná k rozpínání a smršťování, takže se skvěle hodí na chaty, kde bývá přes zimu nižší teplota. Také je praktická v oblastech, kde jsou větší výkyvy vlhkosti, protože se nepřipevňuje k podkladu a může volně pracovat.
Desky plovoucí podlahy se spojují k sobě, ať už lepidlem nebo systémem pera a drážky. Po spojení se stanou jedním celkem, takže se jako celek rozpínají a smršťují. To minimalizuje vznik mezer, které můžete vidět u tradičně instalovaných podlah pomocí hřebíků či lepidla, kde každá deska pracuje samostatně. U plovoucí podlahy je důležité nechat po jejím obvodu expanzní mezeru kolem stěn a překážek. Tato mezera se pak přikrývá různými typy podlahových lišt.
Změny ročních období s sebou přinášejí také změny relativní vlhkosti. Protože je dřevo přirozeně porézní materiál, když je vlhčí vzduch, podlaha vlhkost nasaje a rozpíná se. Když je naopak sušší vzduch, dřevo ztratí vlhkost a smršťuje se. U podlahy z masivního dřeva mohou delší výraznější změny počasí napáchat škody a způsobit výrazné rozpínání a smršťování, které povede k pokroucení desek nebo k vytvoření mezer mezi nimi. Plovoucí podlaha z předpřipraveného dřeva je proto nejvhodnější krytinou v oblastech, kde dochází k velkým výkyvům vlhkosti. Je rovněž vhodná do suterénu, protože je stabilní i v prostředí s vyšší vlhkostí.
Plovoucí podlahu z předpřipraveného dřeva můžete instalovat v kterémkoli patře domu, nad zemí i pod ní. Navíc většina výrobců těchto krytin umožňuje instalovat je kromě betonu a překližky i na další povrchy, např. na dlaždice, na jiné dřevo nebo na vinyl. Také jsou nejvhodnější volbou při vytápění pod podlahou, protože hřebíky či svorkami byste vytápění poškodili a přilepení lepidlem by znemožnilo další opravy topných panelů. Většina výrobců tohoto vytápění vyžaduje, aby nad ním byla instalována právě plovoucí podlaha.
Protože plovoucí podlahy z předpřipraveného dřeva stále více převažují na dnešním trhu, vyrábí je také stále více výrobců. Jako u jiných podlah i zde se nabízí široká řada druhů dřeva a barev. V závislosti na tloušťce horní vrstvy můžete tuto krytinu jednou až pětkrát obrousit a znovu natřít. To je další výhoda, protože tím podlaze přidáte další roky životnosti. Podle zatížení a provozu podlaha vydrží 40-80 let.
Jednou z hlavních výhod plovoucích podlah je jednoduchost instalace. Z důvodu úspory peněz se mnoho lidí stává domácími kutily, a to i při instalaci podlah. Instalace plovoucí podlahy je přitom jednou z nejjednodušších, obzvlášť při použití metody click lock. Není při ní potřeba žádné lepidlo, protože se desky pouze spojují k sobě. Pokud se nějaká deska časem poškodí, podlahu rozpojíte až k poškozenému místu a desku vyměníte za novou.
Podlahová krytina z předpřipraveného dřeva se vyrábí dvěma způsoby. Při jednom se vrstvy uřezávají pilou z kusu dřeva napříč podobně jako masivní dřevo, takže vidíte jemnější strukturu dřeva. Je to dražší metoda, ale nabízí skutečný vzhled dřeva. Dřevěné vrstvy se také vyrábějí rotačním řezem, kdy se vrstvy z dřeva sloupávají soustruhem. Touto metodou vzniká mnohem divočejší struktura dřeva.
Jaká je výhoda plovoucí podlahy oproti pevně přibité podlaze?
Většinu plovoucích podlah můžete instalovat i v suterénu, kde je potřebná bariéra proti vlhkosti silná 4-6 mm, nebo nad systém vytápění, což je čistější metoda. Také je můžete instalovat na keramické dlaždice, pokud jsou ploché a stabilní. Díky systému click lock je instalace snadná a rychlá. Plovoucí podlahy mají ochrannou povrchovou vrstvu silnou 1-6 mm.
Je důležité, jakou velikost a barvu podlahových desek použiju?
Doporučujeme použít šířku desek, která Vám esteticky nejvíce vyhovuje. Užší desky dají Vašemu domovu formálnější vzhled, zatímco širší desky (10 cm a více) mu dají spíš venkovský ráz. Některé mohou mít uměle poškrábaný vzhled. Barva podlahy je věcí Vašeho vkusu a odstínu interiéru. Přírodní světlé dřevo se hodí do jakéhokoli interiéru a místnost prosvětlí. Nedoporučujeme však používat tmavou podlahu tam, kde je tmavý nebo malý interiér, protože by působil ještě menší.
Můžu použít plovoucí podlahu do suterénu?
Ano, plovoucí podlahy jsou navržené tak, že je můžete instalovat i v suterénu nebo v prostorech s vyšší vlhkostí.
Jsou plovoucí podlahy při chůzi hlučné?
Nemusí být, pokud podniknete některé kroky, abyste maximalizovali její hlukovou izolaci. Čím je podlahová krytina silnější, tím bude podlaha tišší, zvuky pomůže utlumit vhodné podložení, ideální je korkové. Hlučnosti podlahy také předejdete tím, když podkladová podlaha bude zcela rovná.
Můžu plovoucí podlahu instalovat na jiné materiály, např. na vinyl nebo dlaždice?
Ano, pokud má rovný tvrdý povrch a je stabilní. Žádné podlahové krytiny ze dřeva však nemůžete instalovat na (přilepený) koberec.
Strhl jsem starý koberec a pod ním je dřevotříska, kterou nechci vytrhávat. Můžu na ni instalovat plovoucí podlahu?
Ano, plovoucí podlaha je jediný typ podlahy, který můžete instalovat i na dřevotřískové desky. V jiných případech to ale není vhodný podklad, ke kterému byste mohli podlahu přibít hřebíky nebo přilepit lepidlem.
Můžu plovoucí podlahu přilepit na betonové desky?
Někteří výrobci plovoucí podlahové krytiny z předpřipraveného dřeva umožňují, abyste jejich podlahy mohli také přilepit. Musíte si však být jistí, že betonové desky jsou v každém ročním období suché a že vlhkost nikdy nepřekročí 4%. Podlahové desky se systémem click lock jsou však určeny pouze na nelepené plovoucí instalace. Proto byste si měli nejprve v katalogu podlah přečíst specifikaci každé krytiny, kde se dozvíte také metody instalace.
Jsou všechny značky plovoucích podlah stejné?
Ne, stejně jako u čehokoli jiného jsou velké rozdíly v kvalitě. Někteří výrobci používají méně kvalitní dřevo i lepidlo, které vrstvy slepuje. Také mohou mít nedokonalé frézování nebo nekvalitní povrch.
Existuje více stylů plovoucích podlah z předpřipraveného dřeva?
Ano, kromě hladkých povrchů nabízejí někteří výrobci také ručně škrábané nebo uměle „staré“ povrchy, které mají méně stejnorodý povrch a mají tzv. „charakter“, včetně malých dírek a suků. Velmi populární je např. venkovský styl.
Můžu si plovoucí podlahu instalovat sám?
Ano, instalace předpřipraveného dřeva je velmi snadná. Pokud dokážete desku změřit, uříznout a přilepit nebo připojit k druhé desce, pak si tuto podlahu můžete instalovat sami. Je to jednoduchý a uspokojivý způsob, jak ušetřit. K podlahovým krytinám obdržíte také návod na instalaci. Potřebná je samozřejmě rovněž základní znalost práce s nářadím a smysl pro kutilství. Mnozí prodejci podlahových krytin Vám instalaci vysvětlí a provedou Vás detaily a úskalími.
Kolik krytiny si mám objednat? Proč mám k rozloze místnosti připočítat 5% navíc?
Podívejte se na návod, jak měřit podlahovou krytinu. Výrobci doporučují k rozloze připočítat 5% na odřezky a odpad. U méně kvalitních podlahových krytin může odpad dosáhnout 10%-15%, a pokud budete krytinu instalovat úhlopříčně, dosáhne množství odpadu také 15%.
Jaké nářadí budu potřebovat na instalaci plovoucí podlahy?
U některých podlahových krytin je potřeba více nástrojů než u jiných, ale všeobecně budete potřebovat základní nástroje: měřicí pásmo, úhloměr, elektrickou pokosovou pilu nebo ruční pilu, vykružovačku, malou přenosnou stolní pilu, páčidlo (pajsr), několik balíčků malých dřevěných klínků, kladivo a příklepový špalík.
Jaké jsou výhody ošetřené podlahové krytiny oproti neošetřené?
Když si koupíte ošetřenou podlahovou krytinu, ušetříte čas, který byste jinak strávili broušením a nanášením ochranných nátěrů, a budete mít dokonalý nátěr už z výroby. Uznávaní výrobci obvykle nabízejí krytinu v řadě odstínů mořidla a s 7-10 vrstvami nátěru obsahujícího oxid hlinitý, takže je ochranný nátěr mnohem odolnější než kterýkoli z prodejny s barvami a laky nebo z obchodního domu pro kutily. Když nainstalujte podlahu z ošetřené krytiny, můžete ji hned začít používat. Nemusíte čekat celé dny, kdy byste museli nanášet další vrstvy nátěru a mezitím čekat, než zaschnou!
Pamatujte však na to, že i ta nejkvalitnější podlahová krytina bude reagovat na vlhkost. V suchých letních měsících se ze dřeva odpaří vlhkost, takže se bude smršťovat a mezi deskami mohou vznikat nevzhledné mezery. Ve vlhkých zimních měsících se bude podlaha rozpínat a mezery zmizí. Pokud by byla vlhkost příliš vysoká, dřevo se může začít kroutit, proto je důležité dřevo nechat před instalací aklimatizovat a po obvodu podlahy nechat dostatečnou expanzní mezeru. U všech druhů předpřipravené dřevěné krytiny je rovněž důležité udržovat relativní vlhkost mezi 30% a 65%.