Pokud chcete změnit interiér vašeho rodinného domu nebo bytu, pak jistě stojíte i před velmi důležitou otázkou, která se týká výběru a správného podkladu plovoucí podlahy. Oblíbeným typem jsou plovoucí podlahy, které disponují přírodním charakterem. Výběru plovoucí podlahy musíte věnovat dostatek času a maximální pozornost. Pokud ji špatně vyberete a položíte, ztrácíte její funkčnost.
Podlahová krytina je nedílnou součástí každého interiéru. Tato část interiéru také rozhoduje o prvním dojmu. V tomto článku najdete základní informace o využití, vlastnostech a druzích plovoucích podlah. Zaměříme se na podlahy laminátové, vinylové a dřevěné. Další část článku je věnována tomu, jak položit plovoucí podlahu. Na závěr se také zaměříme na životnost a údržbu.
Plovoucí podlahy a jejich druhy
Plovoucí podlahy jsou moderním doplňkem každého interiéru. Tento typ instalační metody se používá u mnoha typů podlahových krytin. Díky své jednoduchosti umožňuje rychlejší způsob instalace. Šetří také finanční náklady. My se dnes zaměříme na podlahy laminátové, vinylové a dřevěné.
Laminátové podlahy
Laminátové podlahové krytiny patří mezi nejrozšířenější podlahové krytiny, které se používají v rodinných domech. Téměř nikdy se nelepí k podkladu, ale instalují se jako plovoucí podlaha. To umožňuje krytině reagovat na změny relativní vlhkosti v místnosti. V této sekci naleznete např. kolekce EGGER PRO a Basic Plus.
Vinylové podlahy
Vinylové podlahy jsou velice oblíbenou podlahovou krytinou. Můžete spínat k sobě nebo je přímo přilepit k podkladové podlaze. Na okrajích jednotlivých dílů jsou pera a drážky, které umožňují spojování. V kolekci laminátových podlah naleznete například kategorie wineo DESIGNline, Vinylcomfort, HydroCork, Amorim Premier REAL a PARADOR.
Dřevěné podlahy
Většina dřevěných podlah se přibíjí hřebíky či svorkami k rovnému podkladu z překližky. Výrobky některých značek je možné instalovat i pomocí plovoucí metody. Kategorie dřevěných podlah nabízí podlahy Boen DesignWood, PARADOR, ESCO a FEEL WOOD – SECA.
Výhody a nevýhody plovoucích podlah
V tomto článku se zaměříme také na výhody a nevýhody plovoucích podlah.
Výhody plovoucích podlah
- rozpínání
- snadnost
- jednoduchost
- nízké finanční náklady
- široký výběr designu
Nevýhody plovoucích podlah
- tenčí materiály
- některé druhy nelze položit na podlahové topení
- nemají rády vlhké prostředí
Jak položit plovoucí podlahu?
Instalace nové podlahové krytiny nemusí být vždy náročná. Před samotnou pokládkou by se měla podlaha nejméně 48 hodin aklimatizovat při teplotě minimálně 18 stupňů Celsia. Veškeré nerovnosti je třeba před samotným položením podlahy vyrovnat. K vyrovnání můžete použít nivelační hmotu nebo fólii z PE.
Moderní varianty plovoucích podlah nabízí jednoduchou instalaci pomocí zámkového systému. Při pokládce je důležité dodržovat mezeru od stěn 10 až 15 milimetrů. K dodržení mezery můžete použít zajišťovací klín. Doporučuje se začít s pokládkou v levém rohu místnosti. Jednotlivé dílce laminátové podlahy pokládejte rovnoběžně s místností.
Životnost a údržba plovoucích podlah
Pokud chcete dosáhnout co nejdelší životnosti plovoucích podlah, musíte dodržovat několik důležitých zásad. Nedoporučuje se provádět údržbu agresivními čisticími prostředky, tekoucí vodou či pěnou. Plovoucí podlahy se udržují vytřením vlhkým hadrem s přídavkem speciálního čistícího prostředku doporučeného výrobcem podlahy. Pokud použijete velké množství vody, podlaha může nasáknout a zkroutí se. Mezi faktory, které ovlivňující životnost patří způsob namáhání, doporučený postup údržby, kvalita položení, klimatické podmínky, materiál, tvrdost a tloušťka nášlapné vrstvy.