Pokud jste začali s předpěstováním dostatečně brzy, v polovině května už máte silné a zdravé sazenice, které můžete vysazovat na záhony. Připravili jsme pro vás podrobnou školu pěstování bylinek, abyste si užívali voňavé poklady přírody celou sezónu.
Příprava půdy
Půda, kterou jste na jaře skyprili a zapracovali jste do ní dobře vyzrálý kompost, je ideální na vysévání bylinek z přímé setby. Stihla ulehnout, obnovily se půdní kapiláry a nyní ji stačí už jen mírně prohrábnout hráběmi, urovnat ji a začít vysévat. Ne na každé půdě se však dočkáte bohaté sklizně. Půda s vysokým obsahem písku rychle proschne a neudrží dlouho živiny. Pro některé bylinky je přímo ideální. Ty, které pocházejí z oblasti Středomoří, vyhledávají právě sušší stanoviště s půdou, která se rychle prohřeje. Abyste však dočkali bohaté a šťavnaté úrody, obohaťte ji přibližně každé tři měsíce dobře vyzrálým kompostem. Na takové půdě se bude dařit šalvěji, Oregánu , tymiánu i saturejka.
Bylinky vhodné pro hlinitou půdu
Běžná, hlinitá půda je také vhodná na pěstování bylinek . Bez větší péče se v ní krásně rozroste bazalka, máta, meduňka i libeček . Pokud však máte v zahradě těžkou jílovitou půdu, doporučujeme pěstovat bylinky v nádobách v substrátu určeném k pěstování bylinek. Ty totiž preferují lehčí, vzdušné půdy a v těžké půdě by trpěli a nedokázali vytvořit dostatek aromatických látek, abyste je dokázali plnohodnotně využít. Půdu můžete zkusit obohatit o písek a vyzrálý kompost, ideální například ve zvýšeném záhoně, a přidat také subsrát na pěstování bylinek. Bez úpravy se v tomto typu půdu bude dařit například křenu.
Důležité data
Po 15. květnu, když už nehrozí riziko ranních mrazíků, můžete otužené sazenice vysadit na záhon a také přemístit ven bylinky, které jste pěstovali uvnitř. Nezapomeňte je však před výsadbou otužovat – na chladnější prostředí si musí přivyknout postupně, aby nedostali šok. Přemístěte je nejdříve do chladnější chodby, až potom na pár hodin ven. Následně je vysaďte.
Výběr stanoviště
Bylinky vytvářejí nejvíce aromatických látek na teplém a slunném stanovišti. Nemusíte se bát ani záhonu orientovaného na jih, na který v podstatě celý den svítí slunce. Bylinky, které jste si předpěstovali sami, správně je připravili na výsadbu a jsou z nich silné a odolné sazenice, zvládnou i UPEK. Myslete však na správné zalévání. Nikdy ne uprostřed dne, ale brzy ráno nebo pozdě večer a jen ke kořenům. Pokud byste navlhčil i listy a ty by nestihli proschnout, dokud začne pražit slunce, například na bazalce nebo druzích s většími listy, by vodní kapky působily jako lupa a listy by se mohly vlivem slunečních paprsků spálit. Velmi dobře se bylinkám daří například ve zvýšených záhonech.