Pokud chcete, aby vaše sedačka či křeslo vypadalo atraktivní i po letech používání, měli byste používat přípravky pro péči o kožený nábytek. Na trhu existuje množství produktů určených k čištění kůže jakéhokoli tvaru či velikosti.
Takový čisticí prostředek je dostupný všude a nestojí mnoho. Samotná péče o kožený nábytek není vůbec složitá. Stojí minimum času a úsilí. Pokud očekáváte návštěvu, není problém s hadrem za půlhodinu uklidit celou obývák. Takové čisticí prostředky zanechají váš nábytek jemný, zářivý a bez skvrn. Kondicionéry odpuzují jakékoliv skvrny od potravin či nápojů, takže nábytek vypadá jako nový i několik let. V případě, že na pohovce vznikne nějaký škrábanec, ani to není problém. Požitím zmíněných kondicionérů a sad na opravu poškozených míst zaručíte, že tato poškození nebudou viditelné. K čištění koženého nábytku jsou nejvhodnější přírodní tuky a oleje. Zajistí, že nábytek zůstane na dotek příjemný a napohled přitažlivý.
Existuje několik typů čističů koženého nábytku použitých při výrobě sedaček, židlí nebo křesel. Pro každý typ nábytku je vhodný jiný typ čisticího prostředku. Kožené povrchy se dají najít kdekoliv, kde člověk žije nebo pracuje. Letadla a sedadla vozidel, pásy, pláště, obaly knih, boty, kabelky … Čistící prostředky se prodávají buď jako samostatné čističe a ochranné prostředky nebo jsou zkombinovány a na nábytek se aplikuje jen jeden prostředek. To dělá údržbu ještě jednodušší a rychlejší. Některé prostředky dokáží znovu obnovit původní barvu nábytku, tím že vážou vlhkost. A s původní barvou se vaší sedačce vrátí i původní vzhled, pro který jste si ji oblíbili.
Čištění koženého nábytku není těžké. Ale v závislosti na skvrny, existují různé metody, které musí být na její odstranění použity. Obvykle je správnou volbou použití mýdlové vody. Odstraňovat skvrnu byste měli od vnější strany směrem do středu, abyste skvrnu nerozotreli na větší plochu. Pak místo, kde se nacházela skvrna důkladně usušte. Pokud přesto zůstane na místě původní skvrny nějaké místo s jiným odstínem, můžete použít alkohol na jeho odstranění. Velmi populární je čistič, který se o vše postará sám. Stačí jej pouze aplikovat a působí mnohem účinnější a chrání povrch koženého nábytku. Pokud nemá vaše sedačka či křeslo povrchovou úpravu, nepoužívejte vosk, protože zničí jejich povrch. Používejte pouze přípravky určené pro neupravené povrchy. Ty jsou založeny na bázi vody.
Polštáře je třeba chránit před vodou. Pravidelná péče a čištění zajistí nedeformovaný tvar a stálou barvu. Čištění by se mělo provádět jednou za měsíc. Samozřejmě to závisí na tom, jak se při používání s nimi zachází. Pokud se na povrchu nacházejí skvrny od jídla, měli byste je posypat jedlou sodou a nechat ji působit asi dvacet minut. Pak ji setřít čistým hadříkem. Při sušení nikdy nepoužívejte fény nebo podobná zařízení, protože by mohly zničit povrch vašeho oblíbeného nábytku.
Neexistuje skutečně žádný důvod k najímání profesionálů na čištění koženého nábytku, protože po malém průzkumu a přečtení několika článcích to zvládne i dítě. Peníze, které byste jinak obětovali na výplatu pracovníky, mohou být využity mnohem lépe. Pokud si kupujete nový nábytek a nevíte, jak přesně se o něj máte starat, neváhejte a požádejte o radu prodejce. Ten by vám měl také doporučit, jaký výrobek je pro vás nejvhodnější. Kůže je příliš drahý materiál na to, abyste na ní zkoušeli váš nejnovější objev ze supermarketu. Určitě nepoužívejte ubrousky pro děti nebo čistič dřeva. Tyto přípravky totiž velmi rychle zničí kůži. Dávejte pozor, abyste vždy po čištění otřeli povrch koženého nábytku. Přebytečná vlhkost je živnou půdou pro bakterie a plísně zejména ve švech sedaček.
Investice do drahé přírodní kůže dělá váš dům teplejším a příjemnějším. Pamatujte, že správným čištěním tento nábytek vydrží ve své původní pohodlnosti a barvě desítky let.