Domů Byt Parkety – jaké má výhody třívrstvá podlaha?

Parkety – jaké má výhody třívrstvá podlaha?

Dřevěná podlaha je výbornou investicí.Dokáže proměnit obydlí na skutečný domov. Zamilujete se do ní na první pohled a plynoucí roky vaši lásku k ní jen posilují.Dřevo na podlaze je klasika, která vás nezklame.

Parkety jsou stálicí

Spojují se vám parkety se školou? Pokud jste je na konci školního roku „drátkovali“ tak se vám ani nedivíme. Dřevěné parkety vždy patřily a stále patří k nejodolnějším typem podlahy. Svědčí o tom už i to, že jsou ve školách, kde opravdu dostávají zabrat. Pokud se vám nelíbí schéma pokládky vzor „rybí kost“, máte mnoho dalších možnosti. jejich velkou výhodou je, že při poškození je možné jejich vzhled broušením obnovit. Mohou se nalakovat nebo navoskovat, čímž vynikne přirozená krása a kresba dřeva. Podlahy upravené voskovým olejem jsou odolnější proti oděru a nekloužou, ale jsou náročnější na údržbu. Malé poškození zakryjete opravným olejem, ale lakované parkety musíte kompletně přebrousit a nově nalakovat.

Tři vrstvy na podlaze

Třívrstvá dřevěná podlaha spojuje výhody plovoucí podlahy a dřevěných parket. Je složena z nášlapné vrstvy v tloušťce 2 – 4 mm z tvrdého dřeva, ze střední vrstvy z měkkého smrkového dřeva a protitakového vrstvy z měkkého smrkového dřeva.Tyto dvě vrstvy mohou být také z kaučukovníku, který zvyšuje odolnost podlahy vůči vlhkosti. Tloušťka nášlapné vrstvy určuje počet obnovení povrchu broušením. Na povrchovou úpravu se používá několik vrstev speciálního laku s přídavkem křemíku nebo olej. Olejování umožňuje rychlejší opravu případných lokálních poškození. Třívrstvé parkety se pokládají podobně jako plovoucí podlaha, protože jsou ukončeny click systémem.

I podlahové topení

Pod třívrstvé parkety se může klást podlahové vytápění, protože střední a spodní vrstva jsou ze smrkového dřeva, které dobře propouští teplo. Pro navození příjemnému pocitu tepla je také důležitý druh dřeva, ze kterého je tvořena nášlapná vrstva.Pro podlahové vytápění se upřednostňují třešňové a dubové parkety.Tyto dřeva jsou také nejlepší z hlediska tvarové stálosti. Celomasivní dřevěné parkety nejsou vhodné na podlahové vytápění, protože dochází k vysušování, kroucení a praskání jednotlivých lamel.

Jaké dřevo zvolit

Na dřevě je nádherná jeho přirozená krása, množství odstínů, viditelné letokruhy, suky a pod. Dokonce ani z jednoho stromu nezískáte vzhledově stejné parkety. Při výběru konkrétního typu dřevěné podlahy je důležité sladit styl interiéru i její zatížení.Dubové a bukové podlahy se používají nejčastěji a nejen kvůli vzhledu. Dub velmi dobře odolává vlhkosti a světlu.Některé dřeviny totiž pod vlivem světla mění svůj původní odstín, například smrk, buk nebo borovice. Proto se ani nedoporučuje zakrývat čerstvě položenou dřevěnou podlahu kusovým kobercem.Zhruba po šesti měsících až roce se proces „blednutí“ zpomalí. Cizokrajné dřeviny bývají dražší, ale jsou tvrdší a odolnější.

Správná péče

Aby dřevěná podlaha neztratila svou krásu je třeba ji správně ošetřovat. Pravidelně ji zametejte nebo vysávejte, rozlité tekutiny okamžitě odstraňte. Na nohy nábytku používejte ochranné podložky, aby nedošlo k podrápaný vrchní vrstvy. V místnosti udržujte stabilní vlhkost, pokud je to nutné pomozte si odvlhčovačem nebo zvlhčovačem vzduchu. Kolísání vlhkosti dřevu neprospívá. aby podlaha neztratila lesk používejte na její ošetřování speciální přípravky na bázi vosků, které jsou vhodné na lakovaný i olejovaný povrch. je třeba je nanášet několikrát za rok měkkým hadříkem, čímž na povrchu vytvoří ochranný film.

0202816201-1

Žádné komentáře

Napsat komentář