Rozjeďte balkónovou sezónu naplno. Vedle letniček a zeleniny si vyčleňte prostor i na chutné ovoce.
Umožní vám to zakrslé odrůdy, určené k pěstování v nádobách. Na trhu jsou dostupné téměř všechny ovocné druhy. Mnohé z nich potěší nejen sladkými plody, ale i ozdobnými listy či květy. Na úspěšné pěstování ovocín v květináčích je důležité zvolit správnou velikost. Pro hrušky a jabloně doporučujeme průměr minimálně 30 až 45 cm, pro třešně, meruňky a broskve 50 až 55 cm.
Při výsadbě nezapomeňte na drenáž. Nádoba musí mít otvor pro odtok přebytečné vody, aby stromek netrpěl přemokřením. Protože substrát se při takovém způsobu pěstování rychleji vyčerpá, vyměnit ho, a tedy prosadit stromeček třeba každé dva roky.
Vyzkoušejte i sloupovité odrůdy
Kromě zakrslých se setkáte i se sloupovitý odrůdami. Jejich výhodou je geneticky dána vlastnost sloupovitého růstu. Výšku můžete podle potřeby jednoduše regulovat zkrácením terminálního výhonu. Začátkem června je důležitá probírka plodů.
Mezi jabloněmi se sloupovitý růstem jsou dostupné například odrůdy ‚Greencats‘, ‚Red Spring‘, ‚Flamenco‘, ‚Bolero‘, ‚Waltz‘, ‚Charlotte‘, ‚Sonet‘, ‚Redcats‘ a ‚Suncats‘ . Pokud hledáte třešeň, sáhněte po odrůdě ‚Silvia‘. Z hrušek je do nádob vhodná ‚Zlata‘ s mimořádně kompaktním růstem.
Méně náročné drobné ovoce
Netroufáte si na pěstování stromků? Vyzkoušejte méně náročné drobné ovoce. Při pěstování kanadských borůvek nezapomeňte na kyselou zeminu.
Bez zvláštních nároků na pěstování v nádobě spolehlivě dozraje i stromečkový forma bílého angreštu ‚Invicta‘. Rybíz černé, červené, bílé můžete pěstovat ve formě keře i stromečku.
Dnes se již na balkoně či terase nemusíte vzdát ani chutných ostružin. Stačí sáhnout po sloupovité formě ‚Navaho‘. Jako opora jí postačí jeden kol. Osvědčily se i remontantné maliny.