Občas si orientaci domu nevybereme.
Pokud jsou okna otočené na sever, jsou malé, osazené do hrubých zdí nebo jim cloní vysoké stromy či okolní domy, musíme se s tmavou místností vyrovnat jinak.
Stavební úpravy
- Velikost a počet oken úzce souvisejí s množstvím světla v pokoji. Pokud máte možnost malá okna vyměnit za větší či dokonce takzvané francouzské, udělejte to.
- Občas stačí posunout příčku, vyzdít ze sklobetonu nebo ji o polovinu zkrátit.
- Zvažte funkční výměnu pokojů mezi sebou. Pokud je ložnice světla, což není nutné, a obývací pokoj tmavá, stačí přenést nábytek a máte po problému.
- Upřednostněte interiérové dveře se skleněnou výplní.
Světlo
- V první řadě odstraňte všechny překážky, které stojí v cestě přirozenému světlu, jak tlusté závěsy či velké květy na okenních parapetech.
- Bodové svícení je pro tmavé místnosti nejvhodnější – světlo se lépe rozloží.
- Jedno svítidlo, centrální, nestačí. Budete je potřebovat více rozmístěných po místnosti podle potřeby. Například stolní nebo podlahové.
- Stolní a podlahové svítidla jsou ideální na osvětlení jednotlivých „koutků“, například při sedačce nebo posteli.
- Pomoci mohou lampy s rozptýleným světlem. Umístěte je po stranách místnosti, produkují jemné, měkké světlo.
- Vyhoďte tmavé a velké stínidla. Nahraďte jejich materiály, které dobře propouštějí světlo.
Barva
- Držte se pravidla, že stěny mají být přirozeně světlé, nejlépe bílé. I stěny kolem oken, zejména těch malých venkovských, ať jsou natřeny bílou barvou.
- Pokud bude podlaha o něco tmavší než stěny, získáte pocit vzdušnosti. Pozor, strop musí být jednoznačně bílý.
- Bílá podlaha vám zaručí odrážení světla, zároveň však počítejte s náročnější údržbou. Zvolte tedy světlý odstín šedé nebo hnědé. Javor, buk a dub jsou oblíbené.
- Přidejte zářivou jablkovozelenú nebo citrónovou žlutou barvu. Ať už na stěnách, tapetách, nábytku nebo doplňcích. Dobrou službu udělají i bytové textilie ve výrazných odstínech růžové, oranžové, červené nebo s metalickými vzory a barvami.