Prostranné okno s výhledem je pro kuchyni určitě dobrou záměnou. Přesto nemusí stačit na osvětlení při vaření a po setmění je třeba řešit i další světelné alternativy. I v kuchyni světlo může působit stylově, nejen prakticky a pracovny.
Jídlo i nálada
Zážitek z jídla je vhodné mít nejen v drahých restauracích, ale i při domácím stolování . Proto designérka a odbornice na světlo Sally Storey připravila několik tipů, jak si i v moderním interiéru udělat ze světla kus ozdoby a přitom nerezignovat na jeho užitné vlastnosti, které se vyžadují při vaření. Hlavní zásadou moderních kuchyní proto je, zapomeňte na dekorační osvětlení, ale udělejte dekorace ze světelných zdrojů, které i reálně využijete.
Osvětlete pracovní desku
První základní pravidlo. Je absolutní alfou a omegou tohoto, aby se vám dařilo i při přípravě večeře. V kuchyni nestačí centrálně svícení. To si totiž automaticky stínu, pokud pracujete při pracovní desce . Proto je vhodné nasvítit toto místo samostatně. Ideální jsou LED svítidla pod horním řadou skříněk. Použijte LED pásky, které se nepřehřívají. Zde je možné volit chladnější světlo a LED pásky od označení IP54 a vyšších, protože při pracovní desce se předpokládá i zvýšená vlhkost. Instalace do hliníkového profilu, který snižuje přehřívání pásků, je nutnost. V kuchyni kromě vlastního zahřívání totiž zhoršuje teplotní situaci i vaření.
Světlomety z linky
Pokud máte kuchyni nižší, ale užší, tak velmi dobře padne centrální světlo podlouhlého tvaru umístěny do stropu. Naopak, pokud je kuchyň vybavená vysokým stropem, namísto silnějších žárovek je vhodné rozmístit na osvětlení více zdrojů hlavního svícení. Opticky zajímavě i prakticky působí například svítidla, která jsou na vrchní části linky. Nezapomeňte na potřebu jednotlivé druhy osvětlení ovládat vždy samostatně.
Na práci a pohodu
na práci při pracovní desce můžete mít i chladnější světlo, ale pro celkovou pohodu v kuchyni, ať už na kávu nebo na večeři je dobré vsadit na teplejší svícení , které nepřesáhne 3000 Kelvinů. Jde o teplo žluté, náladové světlo.
Úhlové reflektory
Jsou relativní novinkou v kuchyni, ale umí být velmi prospěšné. Zapnutí reflektorů, které jemně osvětlí stěny působí dekoračně v případě, že si chcete udělat romantickou večeři při svíčkách. Stejně je však můžete po setmění nechat rozsvícené, pokud plánujete například pouze vzít něco z ledničky, nebo stolu, případně chcete navodit útulné přítmí . Nemusíte zasvítit hlavní zdroj světla.