O tom, že olivový olej je náramně zdravý, vůbec nepochybujeme. Tedy, kromě případů, kdy je jeho kvalita diskutabilní z důvodu, že je přestárlý, nevalné kvality nebo neznámého původu.
Forbes dokonce píše, že až 80% olivového oleje ve skutečnosti vůbec nepochází z Itálie nebo má horší kvalitu, než se uvádí na etiketě. (I olej nižší kvality se vydává za panenský nebo extra panenský.) I kdybyste však měli olivový olej zaručeně dobře kvality, jsou situace, kdy není ideální jej použít a měli byste sáhnout po jiném typu tuku, který máte doma.
1. Na smažení
Olivový olej je zdravý a opravdu pomáhá lépe vstřebat některé vitaminy, a proto bychom ho měli používat hlavně ve studené kuchyni, například do salátů. Na smažení se však nehodí. Dokonce platí, že panenský nebo extra panenský olej vůbec nepatří na pánev. Zahřátím na vysokou teplotu se totiž ničí důležité nenasycené mastné kyseliny a mohou také vzniknout škodlivé látky.
Navíc oleje lisované za studena mohou rychle oxidovat, a proto je důležité, abychom je po otevření skladovali na suchém, tmavém a chladném místě.
Na smažení se prý mnohem více hodí tuky – sádlo nebo kokosový tuk. Potvrdil to i odborník z Oddělení výživy a hodnocení potravin : „Rostlinné oleje obsahují mono- a polyenové mastné kyseliny. Nejsou až tak vhodné pro tepelné opracování potravin, protože při tom dochází k polymerizaci. Problémem jsou kyselinové zbytky s několika násobnými vazbami, které způsobují vznik polymerů a estolidov mastných kyselin. Na smažení bychom měli raději používat mast nebo kokosový tuk. “
2. Na grilování
Olivový olej – nebo ledajaká jiná marináda, kterou potíráme maso během grilování – jsou nezdravé, protože mají nízký bod tepelného rozkladu. Pokud chceme grilovat zdravě, měli bychom zamezit tomu, aby olej z masa kapal na uhlíky (tam se odpaří av podobě škodlivin stoupá vzhůru, aby se doslova nalepil na maso, které pak sníme). To lze například hliníkovou fólií, kterou podložíme grilované kousky. Vzhledem k nízké teplotní odolnosti olivového oleje není vhodný na smažení ani grilování.
3. Na pečení
Do koláčů se olivový olej nehodí z i jednoduchého důvodu – že má vyýraznejší chuť a může dost pozměnit chuť celého dezertu. Pokud má být těsto nadýchané, mnohem lepší je použít vyšlehané máslo s cukrem.
Pokud bez olivového oleje nemůžete žít, v slaných koláčích nebo pečivu až tak výsledek nezkazí – pokud si nedáte vysvětlit, že principiálně, olivový olej a dlouhodobě udržována vysoká teplota zkrátka nejdou dohromady .
4. Do kosmetiky
Samozřejmě, olivový olej je jednou často používaných přísad v pleťových maskách, kondicionéry na vlasy, masážních olejích, krémech na ruce, tělových mlék, mýdlech … A ve většině případů je jeho použití fajn, pokud máte záruku, že je opravdu extra panenský (čili lisovaný za studena).
Nicméně není ideální, pokud trpíte akné (tehdy je vhodnější arganový olej).Olivový olej totiž patří mezi tzv. komedogénne oleje, tedy takové, které ucpávají póry na pleti. Pro lidi s rozšířenými póry nebo akné je proto vhodnější například slunečnicový, arganový nebo bodlákový olej.