Má jedlé plody, které chutí připomínají borůvky, a jedním z míst jeho přirozeného výskytu je Kamčatka. Možná i proto ho znáte spíše pod nesprávným označením kamčatská borůvka.
To se týká ovocných druhů z rodu zimolez, jako je Lonicera kamtschatica, Lonicera edulis a Lonicera altaica. Většina druhů z tohoto rodu se však v zahradách pěstuje jako okrasné rostliny, například zimolez tatarský (Lonicera tatarica), zimolez kozí (Lonicera caprifolium) či zimolez japonský (Lonicera japonica).
Společný znak všech těchto druhů je velká nenáročnost a vysoká přizpůsobivost prostředí. Můžete je pěstovat na všech druzích půd a na rozdíl od borůvek nevyžadují speciální substrát s kyselou půdní reakcí. Jsou vysoce odolné i proti zimním mrazům a jejich květy nepoškozují ani jarní mrazy. Mají krátké vegetační období, kvetou velmi brzy na jaře, už začátkem dubna, a jejich plody dozrávají jako první ovoce koncem května a začátkem června. Nejsou náročné na vláhu, snášejí sucho a nepoškozují jejich škůdci ani nemoci. Riziko představuje jen předčasné kvetení, když květiny nemusí být dostatečně opyleny.
Výsadba
Mladé rostlinky můžete vysadit na podzim i na jaře, případně během celého vegetačního období, pokud použijete sazenice v nádobách s kořenovým balem. Vzhledem k tomu, že dospělé zimolezy mohou dosáhnout výšky až 2 m, vysazujte je na vzdálenost nejméně 1 až 1,5 m. Zimolez je cizosprašná rostlina, proto byste si měli vysadit alespoň dvě různé odrůdy. Květy opylují čmeláci, včely i vosy.
Péče
Zimolez nemá osobité nároky na výživu, na udržení dobré kondice můžete přihnojit vícesložkovými minerálními hnojivy, stejně jako při ostatním bobulovinách. Na vylepšení půdy použijte vyzrálý kompost. Rostlina vytváří poměrně kompaktní, většinou kulovitý keř. Každoroční vyrůstání letorostů však vede k silnému zahušťování, což způsobuje postupné snižování úrody. Plody jsou totiž drobnější a později se tvoří už jen na vnějších částech keře. Nemusíte se však obávat, zimolez je dlouhověká dřevina, proto i toto období zahušťování je poměrně dlouhé a první řez stačí provést v pátém až šestém roce. Při něm keře prosvětlujte odstraňováním starších a převislých výhonků, které jsou na obvodu keře. V dalších letech, případně při slabé tvorbě nových přírůstků, uplatněte zmlazovací řez tak, že odstraníte nejstarší větve nad prvním rozvětvený.
Vzhledem k tomu, že zimolez má poměrně krátké vegetační období a plody dozrávají už koncem května, do sběru stačí rostlinám zásoba zimní vláhy v půdě. Zavlažovat byste však měli v případě mimořádně suché zimy a jarního období, případně hned po sklizni plodů.
Chutné plody
Plody zimolezu jsou výborné na konzumaci v čerstvém stavu a velmi vhodné na kompoty, džemy a na mrazení. Mají vysokou barvící schopnost, kterou si zachovávají ve všech výrobcích. Na vyniknutí typické chuti čerstvých plodů je dobré nechat je na keříky dobře vyzrát.