Fialová zelenina si u nás získává stále více příznivců. Viz tipy na pěstování i na vhodné odrůdy a těšte se z vlastní úrody lahodného a zdravého lilku.
Lilek vejcoplodý – lilek (Solanum melogena)
Je u nás jednoletá rostlina s keříčkovitý růstem a 80 až 90 cm vysokou hlavní stonkem, která může být více či méně fialová a chloupkatá podobně jako spodní strana listů. Květy mohou být jasnofialové, růžovofialové až tmavě fialové. Po opylení se vyvinou hladké a lesklé plody – dužnaté bobule dlouhé od 8 do 30 cm. Jejich tvar a barva závisí na odrůdě. Mohou být kulaté, podlouhlé, vejčité, bílé, žluté, tmavě fialové nebo černé.
Tipy na odrůdy
Pokud hledáte kompaktní lilek přizpůsobivý k chladnějším pěstitelským podmínkám, sáhněte po odrůdě ‚Český raný‘. Vejčitý plod má tmavě fialový lesklý povrch a pevnou, Smetanově bílou dužinu.
Na pěstování ve skleníku i na poli se osvědčily rané až polorané odrůdy ‚Beatrice F1‘ se světlefialovým, jemně žebrovanými plody, ‚Clara F1‘ s bílými plody a ‚Serena F1‘ s fialovočerná plody. Osivo těchto odrůd je dostupné také jako směs barev.
Pěstování sazenic
Lilek se u nás pěstujte z předpěstovaných sazenic. Osivo sejte koncem února až začátkem března do zakoreňovačov. Klíčit začne o 8 až 14 dní. Ve fázi dvou pravých listů mladé rostlinky rozsaďte do větších zakoreňovačov nebo květináčů o průměru 8 až 10 cm. Denní teplota by se měla pohybovat v rozmezí 19 až 23 ° C, noční 13 až 16 ° C, aby se sazenice nevytahovaly a neslabli.
Pěstování ve volné půdě
Takto můžete pěstovat lilek prakticky všude tam, kde se dobře daří rajčatům a paprikám. Ideální jsou chráněny a teplé polohy ve vinařských oblastech s nadmořskou výškou do 300 m. Rostliny vyžadují lehké, vzdušné, hluboko zpracované hlinitopísčité až hlinité půdy bohaté na živiny. Optimální je neutrální půdní reakce. Na suchých písčitých půdách dochází k opadávání květů a mladých plodů.
V hnojení patří lilek mezi zeleninu první tratě. Hriadky proto na podzim vyhnojte chlévskou mrvou v dávce 300 až 500 kg na 100 čtverečních metrů. Sazenice vysazujte na volné záhony v druhé polovině května, když už nehrozí pozdní jarní mrazy. Asi dva týdny předtím ještě do půdy zapracujte hnojiva, například Cererit.
Vhodnými předplodinami jsou salát, ředkev a kedluben, nevhodnými paprika, rajčata a brambory, tedy zelenina ze stejné čeledi lilkovité (Solanaceae).
Asi dva týdny pro vysázením sazenice otužujte častým větráním. Ideální spon na pěstování lilku je 50 x 50 cm. Rostlinám prospívá i mulčování půdy černou fólií. Zabráníte růstu plevele, zvýšíte teplotu v oblasti kořenového systému, urychlíte sběr a zvýšíte kvalitu plodů.
Pěstování ve skleníku
V chladnějších oblastech pěstujte lilek ve skleníku nebo ve fóliovníku. Už teploty pod 10 ° C omezují růst a rostliny poškozují. Optimální denní teplota na pěstování je 20 až 26 ° C, noční 16 až 18 ° C.
Předpěstované sazenice s dobře vyvinutým kořenovým systémem můžete do krytých prostor vysazovat již v polovině dubna o něco hlouběji, než rostly v zakoreňovačoch. Optimální spon je 40 x 40 cm. Během kvetení je důležité prostor větrat, případně zajistit opylovače k dosažení dobrého opylení květů.