Nepodceňte při projektu domu jeden z nejdůležitějších detailů – ochranu jeho konstrukce před spodní vodou, případně radonem. Poradíme vám, na co si třeba dát pozor.
Nesprávné odizolovaný dům proti spodní vodě dokáže přinést nemalé problémy – zavlhlé zdi, zhoršené tepelněizolační vlastnosti konstrukce, znehodnocení stavebních materiálů a v konečném důsledku plísně spojené s ohrožením zdraví obyvatel domu. Prověřit třeba i výskyt radonu v půdním podloží.
Při nevhodně zvolené hydroizolaci základové desky, netěsnostech či trhlinách ve stavbě se tato radioaktivní plynná látka dostane do interiéru. Její dlouhodobé vdechování zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic. Proto i když výběr hydroizolace stavebníci nechávají většinou na projektanta, je dobré mít přehled, abyste věděli posoudit a ovlivnit toto podstatné rozhodnutí.
Průzkum je potřebný
Optimální systém hydroizolace má být navržen na míru, určitě ne převzat z univerzálního katalogového projektu. Pokud si chcete být jisti, na čem stavíte, dejte si vyhotovit hydrogeologický průzkum a současně s ním výskyt radonu. Ten nebývá stálý vzhledem k postupné uvolňování z půdního podloží.
Jeho hodnoty kolísají podle geologických poměrů na daném pozemku. Orientačně si ho však víte ověřit na radonové mapě Slovenska. Za hydrogeologický průzkum zaplatíte od 250 eur, v závislosti na velikosti rodinného domu, technických řešení stavby a místních geologických poměrů. Radonový průzkum vás vyjde na 150 eur a více.
Podle typu vody
Na základě hydrogeologického průzkumu zjistíte, zda se na pozemku nachází gravitační nebo tlaková voda. Gravitační voda není nebezpečná, je to dešťová voda, která vsákne do půdy a rozptýlí se v ní. Podstatné je, že na základy, popřípadě suterén, nevyvíjí žádný tlak. Zde postačí standardní izolace proti vodě.
Naopak, v případě vysoké hladiny spodní vody nebo při stavbě ve svahu spodní a podpovrchová voda vyvíjejí na spodní stavbu tlak. Jelikož taková voda působí na konstrukce dlouhodobě, je dobré znát její složení. Obsah anorganických nebo organických látek vyžaduje hydroizolaci odolnější proti agresivním chemickým látkám, aby ji po čase nedegradovali. Při osazení stavby ve svahu pomůže kromě vhodné izolace vybudovat soustavu drenáží nad stavbou, která odvede vodu dál od domu.
Abeceda hydroizolace
Jde o poměrně tenkou, ale souvislou vrstvu, která se natírá nebo lepí na základovou desku včetně patky základů. Aby byla účinná, musí být svislá hydroizolace vyvedena minimálně 30 centimetrů nad terén z exteriérové strany obvodové stěny a správně napojena na hydroizolaci soklu. Velmi důležitá je precizní realizace, svěřte ji do rukou školeným pracovníkem. V zásadě se podle typu podloží a vody rozhoduje mezi třemi typy hydroizolací. Každá má svá specifika. Stěrky se vyhotovují obvykle na asfaltovém nebo bitumenem základě.
Před jejich aplikací je nutné vyplnit trhliny, vyhladit případné nerovnosti a celý povrch opatřit kompatibilním bitumenovým penetračním nátěrem. Tloušťka hydroizolační vrstvy závisí na typu a tlaku vody, kterému budou odolávat. Jejich hlavní výhoda je pružnost takto vytvořeného souvislého pláště, který odolá i menšímu sedání stavby, aniž se roztrhl. Dalším plusem je aplikace bez spojů, možnost dokonalého utěsnění členitých tvarů a lepení tepelného izolantu stejným produktem, hydroizolační stěrkou. Oceníte tak menší náklad na logistiku, jednodušší aplikaci a méně nářadí potřebného při realizaci. Druhou volbou je plášť z asfaltových pásů nebo PVC fólie.
Zde se může stát kamenem úrazu vzájemné napájení svařováním nebo lepením, pokud nebude vyhotovené důkladně. I malý kousek nesundání místa může po čase představovat riziko. Kritické bývají i místa, kde potrubí a kabely prostupují izolací. Novější typ ochrany proti vodě jsou moderní nátěry betonu, které dokáží vsáknout do hloubky a přemění jej na nepropustný materiál. V nabídce je několik způsobů, jak dosáhnout vodovzdorný beton, důležité je jen přesně dodržet technologické postupy a doporučení výrobců. Ale pozor! Pro nezkušené stavebníky je realizace takových systémů více než riziková, stejně výsledek závisí na mnoha faktorech.
Důležitá ochrana
Aby vodorovná i svislá hydroizolace zůstala funkční dlouhá léta, musí být chráněna. Při vodorovné, aplikované na podkladový beton, může ochrannou vrstvu vytvořit tepelná izolace. Jejich vzájemnou toleranci přímého styku však třeba dobře prověřit. Jinak je musí oddělit separační vrstva. Na ochranu hydroizolace základů ve svislém směru dobře slouží geotextilie nebo nopové fólie, které navíc odvedou vodu do drenáže. U staveb s vyšší zátěží tlakovou vodou je třeba ochránit hydroizolaci přizdívkou z cihel kladených na hranu.
Jak proti radonu?
Nízké riziko výskytu radonu nepotřebuje speciální opatření, postačí běžná hydroizolace. Při středním a vysokém riziku se volí typ hydroizolace, který zároveň brání prostupu radonu. Nejvyšší stupeň možného výskytu vyžaduje odvětrávat podloží pomocí drenážních trubek, přičemž vzduch z nich třeba vyvést až nad střechu.