Domů Zahrada Nejsladší cibule je pukanská

Nejsladší cibule je pukanská

Mezi jednotlivými druhy zeleniny se najde mnoho rarit a zajímavosti při pěstování. Jednou ze zvláštností je například i vynikající pukanská cibule. Jde o krajovou odrůdu, která vznikla pozitivním výběrem mnoha generaci pěstitelů v obci Pukanec.

Pěstitelé se snažili vždy vybírat a rozmnožovat tu nejzdravější, nejkrásnější a chuťově nejpříjemnější cibuli. Celý proces výběru této stále žádané cibule probíhá iv současnosti. Dokonce si za ni v minulosti Pukančania vysloužily pojmenování Cibulári. Její výborné chuťové vlastnosti jsou ovlivněny způsobem pěstování, ale také specifickými půdními a klimatickými podmínkami. Pukanská cibule je voňavá, šťavnatá, nasládlá a neštípe. Má protáhle vejčitá, pevná a kompaktní.

Jak se pěstuje?

Cibule se pěstuje ze sazečky nebo ze semene. Lze ji vysévat do skleníku, fóliovníku nebo do volné půdy, když je v ní ještě dostatek zimní vláhy.

– Semeno nechte naklíčit, a to tak, že ho zabalené do hadříku ponořte do vlažné vody. Nejlépe, pokud to uděláte večer a necháte ho zabalené až do rána, aby dobře nabobtnaly.

– Semínka pak vyberte z vody, dejte do čisté misky a uložte na teplé místo chráněné před přímým slunečním světlem, dokud se neobjeví bílé základy klíčků. Potrvá to asi týden, kdy bude osivo vhodné na setí.

– Také půda vyžaduje určitou přípravu. Musí být kvalitně oraná a zjemněná. Na připravenou záhon můžete zapracovat vyzrálý chlévský hnůj, ale jen v tenké vrstvě. Pak už jen stačí do řádků vysít semínka.

– Ideální termín na setí je březen. Sejte jejich hustě do řádků, přičemž šířku mezi řádky zvolte podle šířky nářadí na kypření.

– Po výsevu semínka dobře zasypte asi centimetrovou vrstvou jemné půdy a dobře zavlažte. Zavlažování výsevu, jakož i pravidelné odstraňování plevele je velmi důležité.

– Cibule je vhodná k přesazení, když už mají rostlinky tři pravé listy. Den před přesazováním mladé rostlinky dobře zalijte, aby se při vyjímání z půdy nepoškodily. Rostlinky při vybírání držte za listy těsně nad povrchem půdy. Nevhodné jsou jedinci, které již mají vytvořeny cibulky a tlusté listy.

– Při sázení mějte sazenice s rovnými listy zabalené vždy ve vlhké hadru. Než sazenic zasadíte, ukazovákem pravé ruky udělejte důlek a spolu s ním ji do ní vložte. Následně palcem nahrňte půdu k rostlince tak, aby po něm zůstala malá jamka, v níž by měla po polích zůstat stát voda. Takovým způsobem je vysazujte na vzdálenost 10 až 12 cm v řádku.

– První tři dny po vysazení jsou listy polehnutí a třeba každý den celou plochu zavlažit. Na čtvrtý den se listy vzpřímí a zazelenají. Během týdne půdu dva- až třikrát zkypřete a polijte. O dvanáct týdnů můžete sklízet úrodu.

Žádné komentáře

Napsat komentář