Domů Interiér Kuchyně Nejčastější problémy kuchyně

Nejčastější problémy kuchyně

Praktická a krásná kuchyň je snem každé ženy. Bez nadsázky však její plánování třeba věnovat hodiny. Ani návrh od odborníka vám „nesedne“, pokud mu přesně nepojmenujete své očekávání. Při koncipování kuchyně je důležité zohlednit životní styl, vkus a zvyky. Jen tak se můžete následujícím chybám …

Málo úložných prostorů

Jedním z nejčastějších problémů je nedostatek úložných prostorů. Není snadné předem naplánovat jejich počet a rozmístění, ale chyba v této oblasti se vymstí v podobě chaosu a nepořádku.

Řešení:  Pečlivé a kreativní plánování umožní maximalizovat prostor. Vždy existují rezervy, které pomohou rozšířit a zpřehlednit skladovací prostory. Velkorysé horní a spodní skříňky, efektivní využití koutů a soklu linky a závěsný program přispějí k pohodlnému a bezproblémovému využívání kuchyně.

Nesprávně seřazena kuchyňská linka

Příprava jídla probíhá v krocích, které na sebe musí plynule navazovat. Postup prací začíná vybráním surovin, jejich čištěním a úpravou, vařením a končí mytím. Pokud chcete, aby vám šla práce od ruky zóny musíte seřadit, aby odpovídaly vaším potřebám.

Řešení:  Kuchyňská studia se při navrhování striktně řídí „trojúhelníkem“. Při navrhování kuchyně je mnohem účinnější a cílenější zónování. Díky jasnému prostorovému a výškovému vymezení jednotlivých zón na přípravu, vaření či pečení si vytvoříte ideální podmínky.

Málo pracovního místa

Nedostatek pracovní plochy a její nesprávná šířka pořádně znepříjemní práci v kuchyni. Častou chybou je málo místa mezi jednotlivými zónami. A přitom si každá z nich vyžaduje jistý manipulační prostor, aby práce byla pohodlná a bezpečná.

Řešení:  Minimální doporučená šířka a hloubka pracovní plochy je 60 cm. Zkušenosti ukazují, že praktičtější je širší a hlubší plocha. Do skříněk s hloubkou 80 cm se vejde více a můžete do nich zabudovat zásuvky, elektrické přístroje nebo drtič na odpadky. Větší prostor oceníte i tehdy, když máte v kuchyni pomocníků.

Málo komunikačního prostoru

Velikost kuchyňské linky a její tvar závisí na prostoru, který máte k dispozici. Mezi jednotlivými skříňkami a spotřebiči musí zůstat volný prostor. Potřebujete ho pro bezpečnou manipulaci s jídlem a hrnci a určitý prostor zabírají i otevřené skříňky a lednice.

Řešení:  Mezi linkou a ostatním prostorem třeba nechat odstup alespoň 120 cm. Mezi dvěma protilehlými částmi linky nesmí být mezera menší než 100 cm a více než 150 cm. Praktické a prostorově úsporné jsou zásuvky, které nemusíte vysouvat na maximum a přesto v nich máte přehled.

Špatné větrání

Při vaření vznikají pachy, vlhkost a mastné výpary. Z kuchyně je třeba dostat pryč, aby se nešířily v interiéru a neusazovaly se na nábytku a oblečení. Téma nedostatečného větrání je zvlášť citlivá v otevřené kuchyni. Větrat oknem nestačí, potřebujete digestoř.

Řešení:
 Investujte do výkonného digestoře, který vyčistí vzduch za pár minut. Jeho výkon závisí na velikosti prostoru, ve kterém se nachází. Zvolit si můžete typ s filtrem nebo vnějším odsáváním. Důležité je, aby byl tichý a neprodukoval během provozu zbytečný hluk.

Malý odpadkový koš a chybějící recyklace

Pěkná kuchyň musí vonět. S konzumací jídla se také spojuje produkce odpadu. Obaly a zbytky jídel třeba někde ukládat. Mnohé kuchyně mají poddimenzovaný odpadkový koš a zcela v nich absentuje recyklace. Výsledkem je hromadění odpadků a potřeba neustálého vynášení odpadků, aby se nešířil zápach.

Řešení:
 Množství odpadu eliminujete, když začnete používat drtič. Zařízení je přímo napojeno na umyvadlo a odpad a bez problémů v něm zlikvidujete téměř většinu kuchyňského odpadu. Recyklací ostatních druhů odpadů snížíte množství věcí, kterými naplňujete koš.

Nedostatečné osvětlení

Nespoléhejte se jen na centrální osvětlení, každá zóna potřebuje vlastní zdroj světla. V opačném případě si koledujete o úraz.

Řešení:  Jasné osvětlení pracovní plochy získáte, pokud do spodní strany horních skříněk osadíte svítidla. Užitečné je také vnitřní osvětlení ve skříňkách. Praktické je osvětlení, které se nachází přímo v digestoři. Výborně díky němu uvidíte při vaření do hrnců.

Špatně nebo nedostatečně naplánované zásuvky a vypínače

V kuchyni se dnes používá mnohem více elektrických spotřebičů jako kdysi. Rozdvojky a prodlužovací šňůry nepůsobí designově a nejsou ani bezpečné. Každý spotřebič musí mít vlastní zásuvku.

Řešení:  Dobře si promyslete, jaké spotřebiče budete používat a raději naplánujte o tři čtyři zásuvky více než jejich opravdu potřebujete. Jejich umístění musíte konzultovat s odborníky, protože musí být v souladu s bezpečnostními předpisy.

Bezhlavě podléháte trendem

Většina lidí touží po pěkné kuchyni. Je to přirozené, vždyť je srdcem domova a chceme se v ní dobře cítit. Nenechte se ovládnout nejmodernějšími trendy. Důležité je, aby kuchyně obstála ve zkoušce časem a nevyšla z módy už na druhou sezónu.

Řešení:  Dívejte se dopředu – bude se vám design kuchyně líbit io pár let? Mnohem jednodušší je vyměnit pár doplňků jako celou linku. Jediným nárokům, ze kterého netřeba popustit je kvalita.

Žádné komentáře

Napsat komentář