Domů Zahrada Nejčastější problémy, které aktuálně trápí dozrávající zeleninu

Nejčastější problémy, které aktuálně trápí dozrávající zeleninu

Přestože se o pěstované rostliny příkladně staráte, suché a horké léto s sebou často přináší nemalé problémy. Toto jsou tři nejčastěji, se kterými se v tomto období můžete setkat.

Hořké okurky

Příčinou hořké chuti může být déletrvající sucho, příliš studená zálivková voda i vysoká dávka hnojiva. Rostliny trpí stresem i při střídání horkých letních dnů a chladných nocí. Protože jsou plody nejčastěji hořké pouze na bázi při stonku, zbytek okurky můžete použít.

Dobrou prevencí hořknutí je výběr odrůd, které tyto látky netvoří ( ‚Bohdana F1‘, ‚Fatima F1‘, ‚Romana F1‘). Za sucha třeba záhon denně zalévat odstátou vodou, přihnojovat častěji, ale v menších dávkách. Polní okurky na záhonech můžete na noc přikrýt netkanou textilií.

Praskající rajčata

Slupka plodů praská nejčastěji tehdy, když jsou po déletrvajícím období sucha rostliny vydatně zavlaženy nebo najednou padne velké množství srážek. Tomuto fyziologickému problému se tedy jednoduše vyhnete pravidelnou, vyrovnanou závlahou. Platí, že některé odrůdy jsou na praskání citlivější, než jiné.

Hnijící papriky

Hniloba špiček plodů (suchá skvrnitost) má fyziologický původ. Její příčinou je hlavně nedostatku vláhy v době růstu plodů, velký podíl má i nedostatek přístupného vápníku, pěstování rostlin na půdách přehnojených draslíkem a dusíkem či odrůdová citlivost (citlivější jsou žluté odrůdy s tenčí slupkou). Kromě paprik se často vyskytuje i na rajčatech.

Prevencí je pěstování méně citlivých odrůd, vyrovnaná výživa, pravidelné zavlažování rostlin a opakované postřiky ohrožených porostů v 7- až 10-denních intervalech listovými hnojivy s vyšším obsahem vápníku.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář