Pojďte s námi na návštěvu udržitelného rodinného domu s nulovou uhlíkovou stopou a moderním designem, který maximálně využil potenciál místa, kde ho postavili.
Architekti z britsko-českého studia Jestico + Whiles dali novostavbě v historickém městečku severovýchodně od Londýna název House 19. Při jeho návrhu brali ohled především na orientaci domu na pozemku vzhledem ke světovým stranám, ale také na krásné výhledy na město a kopcovitý terén s bukovými lesy. Kvůli dosažení energeticky šetrného standardu zvolili jednoduchý tvar architektury, který osvěžili různými prvky na fasádě.
S důrazem na kvalitu
Autoři vsadili na trvanlivé konstrukční materiály. Vnější opláštění fasády tvoří vertikální desky z cedrového dřeva, ze strany uliční fasády zaujme speciálním obkladem z křemene a akcenty z povětrnostně odolné oceli Corten. Mají představovat poctu místní historii a tradici. V roli střešní krytiny moderní architektuře nejlépe sedl falcování velkoformátový plech z titanzinku.
Vděčný slunci i zemi
Rodinný dům využívá sluneční energii pasivní i aktivní. Svou podélnou osou je orientován na východ – západ, což mu díky solárním ziskům umožňuje udržet teplo v interiéru i během zimních dní. Naopak na jižní fasádě zabraňuje přehřívání interiéru přes velké prosklené plochy prodloužený přesah střechy. Dům aktivně generuje elektrickou energii prostřednictvím fotovoltaických panelů s výkonem 4 kW, které jsou umístěny na střeše s orientací na jih.
Spotřebu elektrické energie snižuje na minimum LED osvětlení a vysoká hladina přirozeného světla. O vytápění se stará podzemní tepelné čerpadlo s výkonem 10 kW, sloužící jako jediný zdroj tepla pro nízkoteplotní podlahové topení, které zároveň zajišťuje ohřev vody. Vzduchotěsné konstrukce s kvalitními tepelněizolačními materiály a okna s izolačním trojsklem minimalizují tepelné ztráty a přirozeně snižují provozní náklady. Ventilační systém s rekuperací nasává čerstvý vzduch ze strany zahrady a prochází potrubím zemního výměníku tepla, dlouhým 40 metrů, umístěným v hloubce dva metry, kde se v zimě předehřívá a v létě ochlazuje.
Dynamický
Interiér domu se nese ve světlých barvách. Společenská zóna prochází přes dvě podlaží. Velkorysé otvíratelná okna nejen v přízemí, ale i na podlaží s galerií umožňují v letních měsících v případě potřeby pořádně provětrat celý prostor. Bílé plochy stěn jakoby představovaly plátno, na kterém se přehrává úžasná hra stínů a slunečních paprsků. V obytné hale vytváří neopakovatelnou atmosféru, která se mění v průběhu dne i s každým ročním obdobím. Rodinný dům House 19 je dobrým příkladem pro ekologicky zodpovědné stavby, je hodný následování. Tento uvědomělý přístup při návrhu ocenil i Královský institut britských architektů, který za něj udělil studii ocenění RIBA South Awards 2016.
„Jednou z předností tohoto domu je jeho variabilita. Ačkoliv zde momentálně bydlím já s mojí rodinou, navrhl jsem ho tak, aby se i v budoucnu dokázal snadno přizpůsobit jakýmkoli požadavkům nových obyvatel.“