Při rekonstrukci střech se vyplatí nahradit klasické těžké krytiny lehčími materiály, které je dokážou věrně imitovat.
Hmotnost krytiny je důležitý údaj, zejména při rekonstrukci staršího domu. Ne každá původní konstrukce krovu totiž splňuje podmínky pro krytiny s těžkou hmotností. Pokud hledáte vhodnou střešní krytinu s nižší hmotností, k její váze musíte připočítat i zatížení od ostatního příslušenství. K tomu patří střešní latě, kontralatě, fólie a tepelná izolace.
Vybírejte i podle sklonu
Vhodně zvolená střešní krytina musí především dobře odvádět vodu. Podle této vlastnosti, která závisí na povrchové úpravy krytiny, se určuje její použití pro konkrétní sklon střechy.
-
Plechová krytina
sklon střechy od 6 °, maloformátové prvky od 14 °
hmotnost okolo 5 kg / m 2
-
Asfaltový šindel:
sklon střechy od 15 do 90 °
hmotnost okolo 9 až 12 kg / m 2
-
plastová krytina
sklon střechy od 20 °
hmotnost okolo 6 kg / m 2
Plechové tašky
V současné době narůstá zájem o lehké krytiny z ocelových pozinkovaných plechů v kombinaci s kvalitní povrchovou úpravou polyesterovým nebo polyuretanovým lakem. Zajímavé jsou také širokou škálou barevnosti, dlouhou životností a rozsáhlým sortimentem střešních doplňků a oplechování ve stejné barvě jako střešní plášť.
Pozinkovaný plech je v popředí i pro nízkou cenu a pro nejmenší tepelnou roztažnost ze všech plechových materiálů. Je při něm nejmenší riziko, že se na slunci vyboulí. A to nelze říci o mědi a titanzinku.
Při výběru konkrétního typu plechové krytiny musíte zohlednit nejdříve technické parametry, tedy sklon, skladbu, tvar střechy a lokalitu. Můžete si zvolit maloformátové nebo velkoformátový krytinu. Hlavní rozdíl mezi nimi je při požadavcích na sklon a hmotnost. Velkoformátové prvky lze použít již od 6 °, protože mají méně příčných spojů. Maloformátové prvky se využívají při větším sklonu, od 14 ° – 15 °. Nejoblíbenější jsou alternativy, které svým vzhledem dokonale napodobují tradiční typ zastřešení. Plech se ukládá na deskové bednění nebo záklop, dle požadavků projektanta nebo výrobce plechové krytiny. Důležité je správné ukotvení krytiny proti větru, protože v boji s ním její nízká hmotnost nevýhodou.
Po montáži je dobré očistit plechovou krytinu od ocelových pilin, které na ní zůstaly. Jinak se „zapečou“ do povrchové plastové a začnou korodovat. Nepěkné fleky zůstanou na plechu po omítce, proto pokud se na střechu dostane, hned ji odstraňte. O udržování čistoty poplastovaného povrchu se postará dešťová voda, občas třeba odstranit listí, větve a těžit nečistoty, které jí odolávají. Životnost plechové krytiny se podle výrobců pohybuje od 40 do 100 let.
Obava z hlučnosti
- Právě ta často odrazuje od koupě plechové krytiny. Samozřejmě, že plech nepohltí hluk z deště natolik, jako například asfaltová krytina, ale granulátový povrch, který je dnes používán, dokáže hlučnost velmi omezit. Navíc každé obytné podkroví je zateplené a tepelná izolace má i zvukověizolační vlastnosti, které Brace pronikání zvýšeného hluku.
Šindele do každého počasí
Patří k cenově nejvýhodnějším řešením, možná i proto, že není třeba dokupovat speciální příslušenství. Celou střechu včetně všech detailů zvládne jediný typ šindele. Nízká cena krytiny je ale vykompenzována potřebou ukládat šindele na plné bednění nebo dřevotřískové desky. Současný kvalitní asfaltový šindel se skládá z nenasákavé nosné vložky – skleněné rohože, která je z obou stran obalena asfaltovou krycí vrstvou ze speciálního oxidovaného asfaltu. Vrchní stranu šindelů pokrývá barevný keramizovaný granulát. Zlepšuje odolnost asfaltové vrstvy proti povětrnostním vlivům. Díky tvarovatelnosti se šindele přizpůsobí jakémukoliv povrchu a tvaru střechy. Jsou navíc odolné proti vlhkosti, UV záření, dobře snášejí sníh a led, ale i letní horka. Užitečná vlastnost je, že asfalt odpuzuje hmyz, a tak chrání podstřeší před nevítanými návštěvníky. Šindele ztlumí hluk dešťových kapek, které dopadají na střechu, odolají i krupobití a silnému větru. Kvalitně zhotovená krytina z asfaltových šindelů ochrání spolehlivě i v zimním období. Díky plnému bednění, na který se šindele pokládají, unesou střechy i několikametrové závěje sněhu.
Poškozená místa se opravují asfaltovým tmelem pomocí pistole. Pokud je porušený celý šindel, dá se vyměnit. Šindeli se pokrývají střechy se sklonem 15 ° až 90 °. Životnost této krytiny se pohybuje kolem 20 až 50 let
Dřevo nahrazuje plast
Lehké plastové střešní krytiny ještě nejsou u nás velmi rozšířené. Vyrábějí se z recyklovaných plastů kabelových izolací a obsahuje drobné zbytky kovu a gumy. Imitují dřevěný šindel, břidlici nebo keramickou tašku. Jde o věrné napodobeniny, rozdíl znáte jen zblízka. Tato krytina má vysokou mechanickou odolnost, díky nulové nasákavosti na ní nemají šanci mechy ani lišejníky, odolává krupobití a má nízkou hmotnost. Nevyžaduje žádnou údržbu a je pochozí.
Plastový šindel třeba ukládat na laťování, případně na plné bednění. Podobně jako u všech druzích skládaných krytin třeba pod něj položit hydroizolační fólii, kterou je třeba v namáhaných místech, například v úžlabí, zesílit. Při plastových krytinách je velmi důležitá správná montáž, protože teplem i chladem hodne mění své rozměry a tomu je třeba přizpůsobit dilatační spáry. Novinkou na trhu je plastová taška vyrobena z křemičitého písku a drceného PET plastu. Hladký povrch zabraňuje nakupení sněhu. Může být použita na sklon střechy od 20 °.