Domů Zahrada Venkovní posezení Nábytek na terase: Masiv, hliník nebo ratan? (2. část)

Nábytek na terase: Masiv, hliník nebo ratan? (2. část)

Zpěv ptáků, barvy léta, společnost rodiny a kamarádů. To prostě patří na zahradní terasu stejně jako útulný nábytek, který z toho všeho udělá super zážitek.

Nová generace

Dřevo je vždy dřevo, ale technologie dokáží jeho vlastnosti zlepšovat. Příkladem je tepelně upravené dřevo z finské borovice. Kdo se trápí pro cenu, je třeba počítat s vyššími náklady než při umělém ratanu, ale na druhé straně se cenově dostanete pod úroveň nábytku z exotických dřevin. Jeho životnost je deklarována na třicet let. Ani v zimě si s ním netřeba lámat hlavu, stačí jen překrytí před sněhem a ledem.

Utahujte a natírejte

Je velmi důležité, aby byl veškerý spojovací materiál, a platí to hlavně u dřeva, vždy dobře utažen. Manipulací zvyknou šrouby povolit, což není chyba, ale povolená konstrukce už může poškodit spoje, samotné dřevo a snížit životnost. Nábytek vždy zkontrolujte před sezónou i po ní. U dřeva máte, pokud se vám nelíbí přirozená patina, ještě jednu povinnost, jednou ročně nábytek přetřít olejovým nátěrem.

Exteriérový ideál

Umělý ratan lze plným právem označit za moderního dobyvatele terasového sezení. Představuje spojnici mezi cenou, péčí, estetikou a životností. Je vyšlechtěn speciálně na potřeby exteriérového užívání. Ve fabrice spojili všechno, co odpočinek na terase vyžaduje, a postavili umělá vlákna na bázi polyethylenu.

Tak snese přímé slunce, vysoké teploty, problémem není ani déšť. No a péči? Otřít vlhkým hadříkem. Daní je však umělý dojem, který pomůže zlepšit čalounění z přírodních tkanin. Ratan je v ideálním případě ukotven na hliníkovém rámu. Levné modely využívají dřevěnou či železnou neošetřenou konstrukci. To extrémně snižuje životnost nábytku na pár sezón. Běžná životnost se však pohybuje kolem deseti let a více.

Hliník a ocel

Hliník je trvanlivý, bezúdržbový, elegantní. Trochu studený, ale to se dá řešit čalouněním, a nezapomeňte na dřevěné opěrky na ruce. Při výběru je třeba zohlednit vyšší zatížení. Tloušťka stěn konstrukce by měla být od 1,2 milimetru. Pod jeden milimetr hrozí ohýbání, lámání a nestabilita. Ocelový nábytek bývá v principu jednoduchý, nic složité, a ocení ho minimalisté, kteří vyžadují jednoduché tvary i péči. Platí to, co u hliníku. Nutné je mít dřevěné opěrky a pro vysokou tepelnou vodivost i měkké polštáře na sezení.

Plast

Vhodný jedině v případě, pokud potřebujete sedět hned a nemáte po stavbě domu dostatek financí na kvalitní zahradní vybavení. Mezi jeho nevýhody patří levný design a krátká je životnost.

V vedrech zvykne praskat, tát a nesnese mráz. Výhody kromě ceny se hledají těžko. Problémem je, že není skladný a v interiéru vyžaduje mnoho prostoru na odkládání. Mnoho lidí to řeší tak, že plastový nábytek nechají venku celoročně a po dvou-třech sezónách ho vymění za nový. Samozřejmě, není řeč o designových kouscích, které nejsou ani zdaleka levné i kvalita je někde úplně jinde.

Žádné komentáře

Napsat komentář