Správná střešní krytina spolehlivě ochrání váš dům před srážkami i větrem, doladí výraz domu i okolí a ušetří starosti více generacím. Proto její výběr nepodceňte.
Aby krytina dobře plnila svoji hydroizolační funkci, při jejím výběru třeba zohlednit sklon střechy. Na krytině bývá obvykle výrobcem doporučen bezpečný sklon střechy, označený i BSS, a také minimální sklon střechy, na který je krytina použitelná. Minimální sklon k montáži betonové nebo keramické krytiny je obvykle od 22 stupňů, někteří výrobci uvádějí i nižší sklony, od 15 stupňů. Při použití speciálních opatření a vodotěsného podstřeší lze jít na sklon 12 stupňů. Naopak maximální sklon je 45 stupňů.
Větší formát uspoří
Najdete ho nejen mezi betonovými krytinami, ale v nabídce jsou už i velkoformátové keramické tašky. Větší formát přináší dvojnásobnou úsporu, na čtvereční metr použijete méně tvarovek a ušetříte čas na rychlejší montáži. Velké krytiny však mají jedno omezení: mohou se použít na tvarově jednoduché střechy, složené z větších rovných ploch. Na členité a zaoblené střechy jsou vhodnější klasické maloformátové krytiny.
Odvětrání je základ
Věděli jste, že správně odvětrání střechy je nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím životnost střechy? Dokonce i výrobci podmiňují uplatnění záruky na střešní krytinu dodržením stanoveného počtu odvětrávacích prvků v technickém listu k dané krytině. Neexistuje totiž univerzální pravidlo, jak optimálně odvětrat střechu, záleží na typu krytiny a konstrukci střechy.
Jak funguje? Komínovým efektem. Ve spodní části střechy u okapu musí být zajištěno nasávání čerstvého vzduchu, ten stoupá vzhůru a u hřebene vychází odvětrávacími prvky. Cílem je odvádět vnější vlhkost proniknutou střešní krytinou, vnitřní vlhkost proniknutou z obytných prostor, nahromaděného tepla v střeše ze slunečního záření a vyrovnat rozdíly v teplotě konstrukcí.