Domů Interiér Na návštěvě nízkoenergetického domu

Na návštěvě nízkoenergetického domu

Úhlednou stavbu s logicky raženou kompozicí tvoří dvě vzájemně překřížené hmoty. I přes svému modernímu vzhledu však zapadá do místního koloritu venkovské zástavby. Proporce a přírodní fasáda totiž nevybočují z okolního kontextu.

Dva na sebe položené kvádry se liší fasádou i objemem. Rozsáhlejší podstava se otevírá jižnímu slunci třemi výraznými prosklenými plochami s chytrým propojením na terasu, zatímco menší část na patře skrývá dětské pokoje s koupelnou a pracovnu.Předstěna z cihelného zdiva funguje nejen jako příjemná estetická složka domu, ale vytváří také izolační mezeru navrstvenou na samotnou konstrukci stavby. Díky ní se v létě vnitřní stěna nepřehřívá a v zimě naopak udržuje stálou teplotu.

Horní předsunutou hmotu odlišuje od přízemí obklad ze sibiřského modřina. „Dřevo už získalo svou patinu, cihly prorůstají mechem a dům tak nekřičí,“ komentuje majitel volbu přírodních materiálů, které byly součástí důkladně promyšleného projektu, nad kterým strávil společně s architektem Vítem Sladkým ze studia Mavi dva roky plné konzultací.

 Technologie pro snadný provoz

Snem obou manželů bylo moderní bydlení s nízkými provozními náklady. Technologie spojené s nízkoenergetickým standardem jsou tedy nedílnou součástí stavby a plně ji ovládají. Majitelé si tak splnili sen o vlastním pohodlném bydlení bez kompromisů. Díky systému cirkulace vzduchu s rekuperací tepla, podlahovému topení a tepelnému čerpadlu s plošným kolektorem si zajistili pohodlné a úsporné vytápění domu.Tepelným čerpadlem země-voda proudí teplo z okolní zeminy a skrz kondenzátor přechází do topného systému celého domu.

Rekuperace zajišťuje výměnu starého vzduchu při současném ohřevu či ochlazení novonasávaného vzduchu zvenčí – to podle ročního období. Zvláště v létě funguje jako vítaný pasivní zdroj ochlazení. „Museli jsme se naučit nevětrat,“ říká majitel a přiznává, že to nebylo úplně jednoduché. Přesto si pochvaluje stálý přísun čerstvého vzduchu a stabilní teplotu v domě. K celkové tepelné pohodě přispívá i fakt, že stavba je orientována obytnými částmi na jih, technické prostory,které není třeba vytápět, zůstávají na její severní stěně.

Do ložnice rodičů, kuchyně a obývacího pokoje s jídelnou proudí slunce korigovány centrální ovládaným systémem stínící techniky. „Bez venkovních žaluzií by dům nefungoval,“ říká majitel. Lamely žaluzií zachytí 90% světelných paprsků ještě před okenní tabulí, a tím zamezují skleníkovému efektu. Jejich termoregulační schopnost však neznamená pouze ochranu proti nežádoucím slunečním paprskům. Vzhledem k vrstvě vzduchu, která vzniká mezi nimi a skleněnou plochou okna, slouží za chladných nocí jako dodatečná tepelná izolace.

Spolupráce na všech úrovních

Interiér domu odráží potřeby čtyřčlenné rodiny s citem pro moderní zařízení. Korpus stavby ze železobetonu se podepisuje i do vnitřní úpravy monolitických stropů, kde zůstává přiznaný beton se strukturou dřevotřískového bednění. Ozvláštňuje jinak čisté bílé stěny a podlahy z dřevěného masivu. Bílé bezfalcové dveře doplňují dveře z čirého či kaleného skla, které korespondují s velkoplošnými skleněnými okny i se zábradlím nad odlehčeným jednoramenným schodištěm.

Kombinace přírodních materiálů a střídmé formy dodává interiéru punc kvalitního moderního obydlí, kde kvalita provedení hraje prim. Stává se sama o sobě estetickým prvkem a vytváří scénu pro jednoduché účelné vybavení. Na první pohled je znát, že některé detaily jsou funkčně promyšlené a že střídmé interiérové ​​prvky hraničí se skulpturálním uměním – dominantní schodiště vytváří dynamický prvek v jinak striktně jednoduchém interiéru, jídelní stůl s motivem šachovnice ozvláštňuje celý prostor jídelny. Oba prvky jsou spolu s vestavěnými skříněmi a vybavením šatny dílem bratra majitele domu, zkušeného truhláře. Konstrukční detaily včetně posuvných skleněných dveří měl na starosti sám pán domu, původním povoláním strojař-konstruktér.

Oba bratři pak spojily síly při tvorbě bílé kuchyňské linky s šedými plochami pracovní desky a stěny, které korespondují s monolitickým stropem. Jednoduché pojetí moderního domu bylo pro místní novinkou. Aby předešel obavám sousedů z netradiční stavby uprostřed klasické zástavby, neponechal majitel realizaci rodinného domu bez patřičné přípravy: „Vše je o komunikaci. Před stavbou jsem přišel na zastupitelstvo, ukázal plány a náš projekt všem vysvětlil, „říká místní rodák o preventivním opatření, které zabránilo zbytečným dohadům.

Stínící technika je pro nízkoenergetický projekt klíčová. Venkovní žaluzie totiž nejen stíní, ale také chrání místnosti před přehřátím v létě a před tepelnými ztrátami v zimě.Architekt myslel na vhodnou stavební přípravu již ve fázi plánování. Proto mohly být venkovní žaluzie a celá kabeláž motorického ovládání zabudované pod omítku.

Po konzultaci s majitelem se rozhodli pro technicky dokonalejší typ venkovních žaluzií Z-90, který má spodní hranu hliníkové lamely s plastovým těsněním. To zaručuje v kombinaci s tvarem lamel dokonalé sklopení a tím i maximální stínění. V každém pokoji mají ovladač a pootočením kolečka naklopit žaluzie do požadované polohy. Pomocí centrálního ovladače je možné například v létě zatáhnout žaluzie na celé jižní straně domu.

o_tienenie-4

Žádné komentáře

Napsat komentář