Do nádob je vhodné vybírat vzrůstem nižší druhy a odrůdy trav, které jsou dekorativní co nejdelší část roku. Dominuje u nich výrazné zbarvení listů, zajímavá textura a struktura nebo dlouhé kvetení. Pěstují se vytrvalé druhy, ale i ty, které v našich podmínkách nepřezimuje.
IMPERIA válcovitá ( Imperata cylindrica )
Tento, v našich podmínkách nekvetoucí druh trávy se pěstuje jen v jedné odrůdě ‚Red Baron‘. Listy jsou ve vrchní třetině listové čepele zbarvené do červena. Podmínka pěkného vybarvení rostlin je plně slunné stanoviště.
Ozdobnice čínská ( Miscanthus sinensis )
Mezi, zpravidla vysokými odrůdami, najdete i několik vhodných do nádob. Pomalu rostoucí odrůdě ‚Yaku Jima‘ s výškou 1 m se od srpna konce listů zbarvují do červena. Nová odrůda ‚Apache‘ s příčně pruhovanými listy má jen 50 cm.
Bezkolenec bílý ( Molinia caerulea )
Odrůda ‚Variegata‘ má širší listy s podélnými krémovými pásy. Květy – jasně žluté latě, se objevují na podzim. Vyžaduje slunné až polostinné stanoviště, vlhčí, humóznejšie a mírně kyselé půdy.
Medyněk měkký ( Holcus mollis )
Nižší druh trávy, která je příjemná a měkká na dotek. Pěstují se bíle pruhované odrůdy jako je ‚Albovariegatus‘ a do nádob nejvhodnější ‚Jackdaws Cream‘.
Ostřice (Carex)
Z ostřic se v nádobách umístěných v polostínu mimořádně daří hlavně ostřič vtákonohej (Carex oshimensis). Dostupná je například žlutě pruhovaná odroda’Evergold ‚. Podobná je i Carex conica ‚Variegata‘ a zajímavá bíle pruhovaná ostřice japonská (Carex morrowii) ‚Silver Scepture‘.
Jačmenica písečná (Leymus arenarius)
Odrůda ‚Blue Dune‘ má výrazně modré zbarvení listů. V sortimentu mrazuvzdorných okrasných trav již takové nenajdete. Vyžaduje plně slunné stanoviště.
Dochan velkoklasý ( Pennisetum setaceum)
Nejpěstovanější jsou odrůdy ‚rubrum‘ s výškou asi 100 cm a ‚Dwarf rubrum‘ s výškou do 60 cm, ale efektní je i ‚Fireworks‘. Okraje listů jsou světle růžové, středový pás purpurovozelený. Vyžaduje slunné stanoviště a patří mezi jednoleté trávy, které u nás přezimují v chladné místnosti.