Mozaiková technika je stará jako Řím, ale stále se najde dost tvůrčích lidí, kteří je dokáží poskládat do zajímavých výtvorů. Inspirujte se spolu s námi!
Dlaždice na podlaze mají mnohdy chladný, neosobní vzhled, ale stačí je poskládat neotřelým způsobem nebo zajímavě zkombinovat a vznikne zcela jiná nálada. Vybrali jsme mozaiky, které vznikly poskládáním výjimečných obkladaček i takové, které si majitelé poskládali z rozbitých střepů. Takové „domácké“ mozaiky mohou zkrášlit domácnost na různých místech.
Mozaiky často najdeme na stěně mezi vrchní a spodní částí kuchyňské linky. Kuchyni tak může dodat rustikální, umělecký nebo i vysloveně městskou atmosféru. Nás nejvíce oslovili mozaiky, ve kterých majitelé zrecyklovali rozbitý keramické nádobí, vzorky obkládaček a podobně.
V koupelně
Moderní i zcela ulítlé – jako například tato mořská příšera, která drží ve spáře umyvadlo – i takové mohou být mozaiky z drobných dílků.Zajímavým nápadem je také použít mozaiku jen na ozdobení malé plochy – například parapety nebo výklenků v koupelně. Velmi originální použil mozaiku řemeslník, který jí obložil volně stojící oblou vanu. Ten musel mít trpělivost!
Nábytek
Vytvoření mozaiky na podnose, stolku nebo židli jsou vhodné projekty zejména pro začátečníky. Například obložením židle z ní můžeme udělat originální noční stolek. Tradičně však bývá prvním projektem mozaika na podnose nebo menší misce. Tu lze například použít jako mýdlovku nebo podložky pod sklenice.
Tvůrčí podlaha
Pokud jde o podlahu, mozaiku lze vytvořit za velmi mnoho, ale i docela málo peněz. Na velké ploše totiž zvlášť záleží na tom, jak tvořivě dokážeme uložit byť obyčejné, jednobarevné dlaždice. Zajímavý vzor totiž může vzniknout i ze zbytků, které v stavebninách prodávají se slevou.
Tip na závěr: „Mozaika“, kterou zvládnou i děti
Pokud skládání drobných keramických nebo porcelánových dílků a natírání sádry není nic pro vás, udělejte si „mozaiku“ z papíru.Například tím, že rozstříháme pěknou fotografii a dílky pak nalepíte na kus dřeva.