Park Brederode v nizozemském městě Bloemendaal je součástí chráněné krajiny v proincii North Holland a představuje jedinečnou lokalitu na bydlení. V srdci této nádherné scenérie vytvořila kancelář Paul de Ruiter Architects svahem chráněnou vilu, jejíž součástí se stal i prvek se zajímavým původem.
Obklopené plážemi a krásnou krajinou je turisty vyhledávaným místem hlavně v létě, ale bydlení je tu krásně po celý rok. Obzvlášť když se z domu díváte přes velké prosklené okna do klidné země a v interiéru vás obklopuje zabydlená jednoduchost a elegance.
Příroda na dotyk
Přestože vila je ve své podstatě praktickou stavbou s velmi jednoduchou a jasnou dispozicí, navenek působí příjemně romanticky. Už od počátku projekčních prací bylo jasné, že pozemek kolem domu by si měl v co největší míře zachovat svou originální „tvář“. A tak se s ním architekti nebojovali, nevytvářely si za každou cenu rovnou půdu pod nohama. Dům rozdělili do tří podlaží – suterén, přízemí s obývacím pokojem a jídelnou, které je zpola vrostlé do svahu, a první patro, zahrnující ložnice s koupelnou. To se nad zvlněným svahem vypíná jako věž. Severní a jižní fasáda jsou celé zasklené, zatímco boční fasády, orientované na východ a západ, jsou uzavřeny a pokryté barveným dřevem. Převážnou část zasklených ploch tvoří velké posuvné dveře vyrobené ze světlého francouzského dubu. Linie horních a dolních rámů je řešení minimalistické, díky čemuž okna působí, jakoby byly bezrámové, osazené přímo v konstrukci stavby. Velkorysé zasklení má zajistit propojení s okolní přírodou i dostatek světla. Přísun slunečních l Klíćová souběžně s fasádami zabezpečuje i vnitřní patio, které se nachází uprostřed domu a prosvětluje schodišťovou halu.
Šetrný
Kromě architektonického řešení a důkladné organizace jednotlivých zón a místností v domě se značná pozornost věnovala i hospodaření s energií. Nadměrnému úniku tepla brání už samotný tvar stavby, který je maximálně kompaktní doplněn důkladným zateplením. Všechny dostupné přírodní zdroje energie se rovněž využívají co nejefektivněji, a to za pomoci tepelného čerpadla či solárních kolektorů umístěných na střeše. Ta je pokryta přirozeným izolantem – rozchodníkům a lišejníkem. Na stavbě se použili výhradně přírodní materiály – dřevěný obklad na fasádě, překližky v interiéru. Dřevo, které bylo použito při tvorbě vstupních dveří a garážových vrat pochází ze staré lodi. Stavba tak nejenže vychází vstříc přírodnímu prostředí svým konceptem, ale šetrnost projevuje i opětovným využitím opotřebovaných věcí.