Domů Zahrada Máte automatickou závlahu? Je čas, správně ji zazimovat

Máte automatickou závlahu? Je čas, správně ji zazimovat

Alfou a omegou správného zazimování je dokonalé odvodnění celého systému. Myslete na to, že klasický zavlažovací systém s výsuvnými postřikovači má rozvody vody uložené v zamrzající hloubce, takže by se mohly během zimy snadno poškodit.

Jediným spolehlivým způsobem, jak systém odvodnit, je vyfouknout z něj vodu stlačeným vzduchem, který do něj vženete pomocí kompresoru. Optimální tlak vzduchu při odvodňování systému je 3,0 až 3,5 baru. Na kompresoru proto třeba nastavit jeho výstupní hodnotu nebo použít redukční ventil tak, aby uvedené hodnoty tlaku vzduchu nebyly nikdy překročeny.

Třeba dodržet všechna bezpečnostní opatření, například mít stále otevřený některý ventil do volného prostoru, který umožní unikání vzduchu v případě, že systém je pod tlakem.

V době odvodňování byste se neměli pohybovat nad postřikovači nebo ventily. Zároveň by teplota vháněného vzduchu neměla být příliš vysoká. Po připojení kompresoru musí tlak zvyšovat pomalu, abyste předešli poškození systému.

Jakmile se systém zaplní vzduchem, postřikovače se začnou vysouvat a rozprašovat vodu, která se postupně změní na mlhu. Znamená to, že většina vody je ze systému odstraněna. Vyfukování se doporučuje provádět v několika kratších cyklech, které jsou efektivnější než jeden dlouhý.

Abyste vytlačili veškerou vodu ze systému plným profilem potrubí, potřebujete kompresor s dostatečným výkonem. Pro standardní závlahové systémy v zahradách se doporučuje výkon s průtokem vzduchu 17 až 43 m3 / h. Pokud bude výkon nedostatečný, vzduch bude pronikat jen horní částí profilu potrubí, a tak se vytiskne jen část vody. Ta, která v systému zůstane, proteče do nejnižších míst, kde zamrzne.

Budete potřebovat i kompresorovou spojku se závitem, pomocí které se kompresor připojuje na hlavní řadu. Toto připojení by mělo být umístěno co nejblíže ke zdroji vody a vždy na hlavním řadě závlahy. Může to být například rychlospojnému ventil nebo hydrantová přípojka na hlavním řadě, ale i závit po odšroubování odvodňovacího ventilu na kulovém ventilu u zdroje vody.

Nezapomeňte, že vyfukování závlahy vyžaduje postup podle předem promyšleného plánu, aby se voda v systému nepohybovala stále dokola. Proto, pokud si nejste jisti, přenechejte tuto práci raději profesionálům.

Důležité je, nechat ovládací jednotku závlahy i během zimy připojenou k elektrické síti. Pro každou sekci nastavte aktivaci ventilu asi na jednu minutu dvakrát týdně.

Žádné komentáře

Napsat komentář