I v malé zahradě či na balkoně mohou choroby a škůdci nadělat velké problémy. Nepodléhejte však panice. Vyrobte si vlastní domácí biopostreky a přesvědčte se, že se to dá zvládnout i bez chemie.
Při pěstování vždy platí, že rostliny vyžadují pravidelnou pozornost a kontrolu. Pokud na nich zaznamenáte nežádoucích návštěvníků, okamžitě zakročte. Snažte se správně identifikovat škůdce, abyste proti němu mohli účinně zasáhnout.
Pamatujte, že domácí postřiky jsou zejména dobrou prevencí či způsobem, jak dodat rostlinám živiny. Při řešení problému je třeba vyzbrojit se trpělivostí, protože účinek se dostavuje většinou pomaleji, než při použití agresivnějších chemických přípravků. Odměnou pro vás však bude zdravá a prosperující biozáhrada.
Cibulovo-česnekový výluh
Potřebujete: 1 cibuli, 4 stroužky česneku, 2,5 l vody
Cibuli i se slupkou nakrájejte na drobné kousky. Česnek prolisujeme. Louhujte alespoň 12 hodin. Je výborný proti mšicím či roztočům.
Zákvas z kopřivy
Potřebujete: 150 g sušené kopřivy nebo 500 g čerstvé kopřivy, 3,5 l vody
Kopřivu smíchejte s vodou. Pozor, nádoba, ve které budete zákvas připravovat, nesmí být kovová. Na postřik proti mšicím řeďte 1: 20. Je výborný v boji s mšicemi.
Tip
Zákvas z kopřivy můžete využít i jako zálivku, která dodá rostlinám železo a dusík. Používejte zředěný v poměru 1: 10.