Nestačí jen vzít do rukou štětec a barvu. I příprava povrchu je důležitá.
V současnosti je velkým trendem recyklace starého nábytku díky novým, čerstvým nátěrem. Nejen, že tím ušetříte množství financí, ale poděkuje se vám i příroda, protože na nový nábytek přece jen padl nový materiál. A bonus? Pocit dobře vykonané práce.
O tom, jak redesign svou starou komodu, židle či noční stolek, najdete na internetu nekonečně mnoho návodů, ale je několik zásad, na které pro dokonalý výsledek (bez nepěkného povrchu či loupání barvy) musíte myslet:
- Důležité je, abyste povrch pořádně přebrousili a odstranili tak vrstvy starého nátěru tak, aby se pak nová barva měla na co pořádně přichytit. Na trhu sice existuje několik podkladových barev, které zaručují dokonalý výsledek i bez broušení, ale tuto fázi byste i tak neměli vynechat. Ideální je zvolit zrnitost od 80 do 120.
- Hadrem precizní odstraňte přebytečné zbytky z broušení.
- Použijte základní, podkladovou barvu. Ta zaručí krásný výsledek. V případě, že po její aplikaci vznikly na povrchu nějaké nerovnosti, použijte znovu brusný papír, tentokrát s jemnější zrnitostí 220.
- Nyní přichází na řadu barva, kterou jste si vybrali. Vsaďte na kvalitu a nechte povrch dokonale proschnout. Pokud si to nábytek žádá, naneste více vrstev barvy.
- A nakonec přichází lak. Ve specializovaných prodejnách vám s výběrem určitě pomohou. Na tuto, poslední fázi, také nesmíte zapomenout, pokud chcete, aby se barva na nábytku udržela co nejdéle a v nejlepším stavu. Konečná vrstva dodá nábytku potřebnou ochranu před mechanickým poškozením i krásný lesk. Dávejte si však pozor na dlouhou dobu schnutí. Nábytek může být totiž ještě i po 72 hodinách lepkavý.