Chystáte se v létě vymalovat? I začátečník, který dodrží těchto 7 pravidel, může dosáhnout bezchybný výsledek. Odložte tedy strach a pochybnosti a pusťte se do toho!
Před natíráním třeba stěnu připravit
V případě sádrokartonových konstrukcí to znamená zejména provedení spojů desek (jejich zpevněním vhodnou výztužnou páskou se zabrání vzniku trhlin). Důležité je zvolit vhodnou úpravu iv koutech a na rozích, zejména podle toho, zda jde o styk stejných nebo různých materiálů. Na rohy se doporučuje použít krycí lišty s papírovým povrchem, s nimiž dosáhnete lepších výsledků než při hliníkových nebo pozinkovaných profilech. Na různé úpravy jsou určeny také různé druhy tmelů:
výplňové slouží k vyplnění spojů mezi sádrokartonovými deskami bez krycí pásky,
spárovací jsou určeny pro uložení krycí pásky na hranách desek, finální tmel (nebo také „tenká omítka“) slouží k pokrytí celého povrchu jednou nebo dvěma tenkými vrstvami, které vytvoří konečný hladký povrch před nátěrem.
1. Příprava
Důkladná příprava je základ. A může být dokonce důležitější než samotné malování. Pokud nechcete nebo nemůžete nábytek povynášať ven z místnosti, přemístěte ho do jejího středu. Usnadníte si tak přístup ke stěnám i stropu. Veškerý nábytek pak překryjte zakrývací fólií (praktické je použít ji i na okna). Podlahu ochráníte zakrývací vlnitou lepenkou (dostat ji ve velkých rolích). Nepodceňte ani zakrytí zásuvek, vypínačů, okenních rámů či podlahových lišt – nejjednodušší je oblepit jejich krycí páskou. Při malování byste je určitě zamazali a takto vám nehrozí pracné čištění.
Při malování je však důležité dávat pozor nejen na nábytek či podlahu, ale chránit byste měli i sebe. Nezapomeňte na vhodné pracovní oblečení, které můžete oželet (nejlépe s dlouhými rukávy) a ochranné rukavice, vlasy si chraňte například starou kšiltovkou. Ušetříte si tak čas strávený v koupelně.
2. Barva
Pořekadlo o tom, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit levné věci, platí i při malování stěn. Zvolit dražší, ale omyvatelnou barvu se vyplatí zejména na místech s vyšším zatížením, jinak řečeno, všude tam, kde je vyšší riziko, že se stěny ušpiní nebo ošoupou, ale i na místech, kde je předpoklad příležitostného kontaktu s vodou a párou. Jde tedy zejména o kuchyně, chodby, dětské pokoje a koupelny.
3.Návody
Na trhu je množství různých druhů barev a malířských nátěrů a každý může vyžadovat trochu jinou přípravu. Je proto důležité přečíst si, jak s konkrétní barvou pracovat. Některé barvy například není nutné ředit, jiné se ředí v závislosti na povrchu, který se chystáte malovat. S nesprávně připravenou barvou se nejen špatně pracuje, ale může zkazit výsledek celého vašeho snažení.
4. Barvu pořádně promíchejte
Pokud vám tento bod zní banální, věřte, že špatně rozmíchaná barva je jedním z nejčastějších důvodů, proč výsledek malování není takový, jaký jste si představovali. Barvu je důležité promíchávat nejen před malováním, ale také v jeho průběhu, protože barevné pigmenty mají tendenci usazovat se na dně.
5. Povrchy napenetrujte
Nezapomenout při malování na penetraci je velmi důležité. Penetrace se používá zejména na zpevnění různorodých podkladů a sjednocení jejich nasákavosti. Zda je penetrování nutné, vám ukáže jednoduchý test: několikrát přejděte válečkem přes jedno místo. Pokud se na válečku zachycuje původní barva, penetraci rozhodně nevynechejte. Jinak totiž riskujete, že se vám nový nátěr bude loupat a budou na něm viditelné mapy.
Nové omítky by měly penetrovat vždy. Na ně i na omítky v dobrém stavu je nejvhodnější univerzální penetrace. Na starší a zvětralé omítky je vhodnější hloubková penetrace a na stěny s výskytem plísní je určena speciální fungicidní penetrace.
6. Uklidit nebo něco víc?
Pokud jste nezanedbali přípravu, úklid vám nezabere tolik času. Stačí dát dolů ochranné fólie, lepenku a pásky a vrátit nábytek na původní místo. Malování však můžete využít i na změny v rozmístění nábytku, výměnu některých kousků za nové či doplnění praktických detailů.
7. Poraďte se s odborníky
Internet je místo, kde najdete rady téměř o všem. Pokud si ale něčím nejste jisti, nebojte se to přiznat a požádejte o radu odbornou firmu . A pokud vás opustila odvaha pustit se do malování vlastními silami, oslovte malíře- profesionály. Určitě si však pohlídejte kvalitu barvy, kterou vám budou doma malovat.