Domů Interiér Kuchyně Lisy na česnek

Lisy na česnek

Česnek má v kuchyni své nenahraditelné místo a při přípravě řady pokrmů se bez něj zkrátka neobejdeme. Dokážete si představit třeba bramborák nebo špenát bez česneku? Nechybí ani v řadě polévek a pomazánek. Manipulace s ním však nebývá vždy jednoduchá, proto existuje několik moderních „udělátek“, které nám ji usnadní.

I když nás loupání a krájení česneku nenutí tolik k pláči, jako je tomu u cibule, přesto mnozí tuto činnost přesto nemáme zrovna v lásce. Každý pokrm, který vytvoříme, vyžaduje jiné zpracování česneku, někdy je třeba ho třít, jindy hrubě nasekat, nastrouhat nebo jen rozmáčknout nožem. Ne každý je takový kuchařský profesionál, aby si na veškeré tyto činnosti vystačil jen s nožem, proto mnozí z nás jistě rádi využijeme některé šikovné pomocníky, kteří nám práci s česnekem usnadní. I naprostý začátečník tak může v kuchyni zazářit a vytvořit voňavá a chutná jídla.

Pryč se slupkami

Loupání česneku nás při přípravě pokrmů mnohdy zdržuje, slupek se potřebujeme co nejrychleji a nejjednodušeji zbavit. Stroužky jdou snadněji oloupat, když se nechají hodinu odstát v teplé vodě, ale povězme si po pravdě – kdo má na to čas? Navíc tento postup se nám vyplatí pouze v případě, že chceme loupat větší množství česneku. Pokud potřebujeme jen pár stroužků, asi na ně nebudeme hodinu čekat. Buď se tedy můžeme pustit do klasického očištění česneku pomocí nože, nebo vyzkoušet praktický loupač na česnek v podobě jakési plastové trubičky. Jde v podstatě o barevný silikonový váleček, do něhož se vloží stroužky česneku s odříznutými tvrdými konci. Trubičku naplněnou česnekem pak chvíli poválíme na kuchyňské lince a za chvilku z ní vyndáme už čisté oloupané stroužky. Slupky zůstanou uvnitř a my je poté jednoduše vyfoukneme nebo vypláchneme vodou. Loupač má ještě jednu podstatnou výhodu – vaše ruce nebudou zapáchat od česneku. Výrobek je možné využít také jako schránku na uložení česneku v ledničce. Tento loupač na česnek je k sehnání za 69 Kč například v prodejnách Tescoma.

Lisy na česnek

Tradiční lis na česnek, kterým protlačíte oloupané stroužky, má doma snad každý. Obyčejný kus se dá pořídit za 50 Kč, ale pokud chcete opravdu designový kousek, může se jeho cena vyšplhat klidně i na 2 000 Kč. Nejčastěji je vyroben z oceli nebo hliníku a funguje na principu páky. Jde o kvalitní a spolehlivý výrobek, který má však jednu vadu na kráse. Jeho mytí je poměrně pracné a to i přesto, že bývá mnohdy prodáván společně s plastovým nástrojem na čištění. Nepomůže ani myčka na nádobí, ta také nedokáže lis dokonale vyčistit. Tento problém už mnozí výrobci vyřešili tak, že začali dodávat na trh lisy samočisticí, u kterých jednoduchým otočením o 360 stupňů snadno odstraníte zbytky z otvorů lisu. Další možností, jak se zbavit problémů s čištěním lisu, je pořídit si lis na česnek bez sítka. Tyto moderní lisy pracují pomocí drážek na pákách, které mají vrtulovitý tvar. U těchto typů lisů nám tak problémy s pracným čistěním odpadají.

Krásným designovým kouskem je lis na česnek se skleničkou vyrobený z nerezu a skla. Tento produkt je navržen v originálním tvaru česnekové paličky. Skleněná dóza slouží na uchovávání česneku. Výhodou je praktické a snadné čištění. Design Claus Jensen & Henrik Holbaek.

Třítka a struhadla

Stejnou službu jako lis na česnek poskytne i třítko na česnek. Jde o speciální struhadlo, které bylo vymyšleno a vyrobeno nejen pro strouhání česneku, ale skvěle poslouží také k rozmělnění jablek a dalšího ovoce, jemné strouhání mrkve, zázvoru, brambor apod. Vyrábí se z různých materiálů, od nichž se odvíjí také cena. Na výběr máte struhadlo plastové, keramické, ocelové nebo kombinované plast – nerez. Struhadla bývají obvykle oboustranná, z jedné strany hrubší, z druhé jemnější. Plastové struhadlo má z jedné strany zuby a z druhé jen jemné prolisy, které utřou česnek velmi jemně. Plastové třítko Tescoma připomínající klasické struhadlo seženete za 69 Kč.

Velmi oblíbená jsou také třítka z keramiky, která jsou k dostání v různých velikostech a tedy i cenách (50 – 300 Kč). Všechna třítka a struhadla fungují překvapivě dobře a jejich nespornou výhodou je, že se snadno myjí. Určitě tak dokážou plnohodnotně nahradit klasický lis na česnek.

Sekáčky a jim podobní

Ne vždy potřebujeme udělat z česneku pastu a do jídla jej prolisovat. Někdy jej potřebujeme najemno nebo nahrubo nasekat. V takovém případě nám pomohou sekáčky. Vynikající a také atraktivní je například kráječ česneku Garlic Chop ve tvaru česnekové hlavičky od společnosti Koopeh Design. Česnek nasekáte dvěma až třemi otočeními dlaní za pár vteřin. Výrobek je možné pořídit za cca 200 Kč.

Pokud byste potřebovali nakrájet česnek na tenké plátky, nemusíte vytahovat nůž a prkénko, postačí vám plátkovač česneku Chef´n. Nabízí se také kulatý Chef´n sekáček GarlicZoom, díky kterému získáte drobné kousky česneku po několika otočeních. Za oba výrobky zaplatíte okolo 300 Kč.

Žádné komentáře

Napsat komentář