Domů Zahrada Letní tábor v zahradě

Letní tábor v zahradě

Soukromý letní „tábor“ pro vlastní děti může být během léta osvěžením, které utuží rodinu a naučí děti nebát se přírody. Máme pár nápadů, jak zorganizovat stanovačke i pro menší děti v bezpečí vlastní zahrady, kde budou pod dohledem rodičů nebo prarodičů a zároveň získají pocit samostatnosti.

„Když jsem byla malá, jeden měsíc v létě jsem vždy strávila u babičky na zahradě. Hráli jsme karty, sbírali mandelinku z brambor, zazimovávali jsme mrkev tak, že jsme ji píchali do kupy písku ve sklepě a vytvářely tak různé ksichtíky a obrázky ze zapíchnuté mrkve. Nejlepší byly opékání do noci, když nám babička s dědečkem vyprávěli příběhy z jejich mládí. To byly tei nejkrásnější prázdniny na světě. „

Zahradní tábor a jeho pravidla

Pokud se vám zamlouvá myšlenka připravit dětem byť jen víkendový zahradní tábor, třeba nejprve hodit na papír nebo výkres pravidla.Organizace tábora totiž není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.Například:
– Dovnitř do domu se chodí jen na toaletu.
– Jídlo a pití pravidelně nosí „provianťáci“ do zahrady. Kdo je hladový, může zakřičet přes okno.
– Od 7:00 ráno do 7:00 večer je zakázáno používat elektronické ziariadenia jako mobil, tablet a podobně, s výjimkou dětské vysílačky na komunikaci s „velitelstvím“.
– Spaní uvnitř se povoluje pouze v mimořádných případech (bouře, déšť, letní lavina, invaze dravců).

Povolené disciplíny

Zahradní tábor nemá jen zákazy. Naopak povoluje množství aktivit, které by „velitelství“ uvnitř normálně neschválilo. Například: – Foukání obrovských bublin, kreslení křídami na chodník, házení míčků do terče (kruhu, díry), skákání, lezení, rychlá jízda na tříkolce, vybudování trpasličího města , přeskakování provázků, vědecké pokusy se obarvenou vodou, experimenty s větrem, stavění slunečních hodin …„Jednou jsme na stanovačce hráli karty a kdo prohrál, musel se projít v dívčím prádle 100 metrů. Naštěstí mně šla karta, čili v podprsence se proběhl bratranec, „ vzpomíná pamětník.

Grilování bez ohně

Zábavnou aktivitou může být například sestrojení alobalového grilu: krabici od pizzy třeba obalit alobalem. Na dno takto vyložené krabice děti položí sušenky s kousky čokolády nebo pěnových bonbonů. Slunce po čase sladkosti rozpustí i bez ohně!

Základní stanoviště

Každý pořádný tábor – i ten v zahradě – musí mít stan. Zručnější rodiče mohou vyrobit týpí, (bohatší ho mohou koupit), pohodlní si zase vystačí  i s obyčejným stanem pro dvě osoby za pár korun. Někomu vystačí i dvě plachty natažené přes šňůru na sušení prádla. 

Denní a noční příbytek

Stan poskytne potřebný stín během horkých dní a pro smělejší děti se hodí i na přespání. Do té doby ho však třeba vybavit základními záchrannými pomůckami: alespoň dvě baterky, aby se o ně děti nebili, měkké polštáře, teplé přikrývky, pohádková knížka, oblíbená měkká hračka, menší plastová láhev s vodou.

Specializované stanoviště

Konečně, zahradní stanovačke má být dobrodružstvím, ne traumatem.Ideální je, pokud rodiče mají i dětské vysílačky, kterými jejich děti mohou přivolat, kdyby se podvečer báli spát vonku.Myšlenkou zahradního tábora není dětí se zbavit, ale naučit je hrát se samostatně, bez animátora, který jim organizuje čas. Venkovní prostor by proto měl být vybaven širší nabídkou aktivit – například zřízením kreativního, vědeckého, pěstitelského a herního koutku. Takové rozdělení zároveň učí děti udržovat pořádek a nezničit zahradu jako stádo kobylek.

2724957

Žádné komentáře

Napsat komentář