Domů Interiér LED technologie – aby bylo světlo

LED technologie – aby bylo světlo

Potřeba osvětlení nabírá během kratších dní na důležitosti. Vymoženosti osvětlovací techniky však dávno překonali jen schopnost rozzářit tmu.

Nízká spotřeba, dlouhá životnost a barva světla na přání. To vše reprezentuje LED technologie, jejíž otec je kanadský vědec Nick Holonyak. V roce 1962 představil světu první použitelnou LED diodu, ale mezitím se její vývoj posunul dynamicky dopředu. Běžná LED žárovka dnes vydrží 50 tisíc hodin, ušetří peníze za energie a zároveň přináší domů až umělecké zážitky ze světelnosti. Není důvod zůstávat u klasické zářivce.

Světelný tok

Při výběru LEDky zapomeňte na klasický údaj ve wattech. Nic neříká o svítivosti, protože tu určuje nejen použita elektrotechnika v žárovce, ale i počet diod a další parametry. Základem je určení lumenů, tedy světelného toku, který dokáže ze sebe dostat. Na zorientování použijte příklad s klasickými edisonovskými modely. Například 60 W žárovka odpovídá svítivosti 700 lumenů a 75 W je totožná s hodnotou přibližně 930 lumenů. Podle těchto hodnot snáze určíte, co je pro vás vhodné.

Sledujte CRI

Zkratka CRI zní trochu medicínský, ale jde o index podání barev, anglicky color rendering index. Po lumenech představuje druhý nejdůležitější parametr při výběru osvětlení. Vypovídá, jak hodnověrně se budou jevit pod světlem barevné objekty. Nízké hodnoty CRI mohou negativně působit na psychiku, vyvolat deprese a změny nálad.

Ženy mají při něm dokonce problém správně se nalíčit. Pro srovnání, klasické sluneční světlo má index CRI 100. Podle pravidel Evropské unie pro obytné prostory se vyžaduje CRI vyšší než 80 a pro venkovní prostory více než 65. V některých případech na obalu produktu chybí tento údaj, ale musí být dostupný na stránkách výrobce. Pokud ho neznáte, žárovku raději nekupujte.

Světelný úhel

Třetím kritériem výběru je úhel svítivosti. Všesměrovou žárovku oceníte například v ozdobných lampách, ve velkých lustrech, kulových a hranatých i uměleckých svítidlech. Tento typ vyzařuje světlo všemi směry, působí ozdobně a vhodný je například i do koupelny, do trubicových svítidel nad zrcadly.

Pokud vybíráte žárovku do klasických stropních svítidel, nemá velký význam vybírat větší úhel vyzařování než 180 stupňů. I tak by směřovalo do stropu, kde ho nepotřebujete. Jiným případem jsou bodová světla a akcentové osvětlení s cílem zvýraznit jistou část interiéru. Při nich je snaha zachovat silný paprsek světla a současně neoslňovat okolí, vhodný je úhel do 60 stupňů.

Vždy je vhodné počítat is výškou umístění svítidla. Při nižším stropě se hodí spíše větší úhel svícení, při vysokém na osvícení stejné plochy stačí i menší úhel. Ideální osvětlení místnosti nabízí difúzní světlo – svítidlo velkých rozměrů s opálovým difuzorem. Přičemž platí: Čím větší difuzor, tím menší je oslnění, větší rovnoměrnost a světlo v interiéru působí přirozeněji.

Tunable White

Donedávna byl při LED-kách problém namíchat správnou barvu světla a volba zůstávala mezi studenou a teplou bílou. Studená, nad 5 500 Kelvinů, obsahuje výraznou modrou složku spektra, která může být škodlivá, dokáže rozrušit psychiku, zkrátit spánek a dokonce způsobuje vyšší výskyt obezity. Teplá bílá je příjemnější, působí uvolňující a dokonale nás připravuje na spánek.

Nejlepší řešení je tunable white, které je jedinečné rozsahem bílé barvy a přináší nejvyšší shodu s denním světlem. Pomocí smartphonu nebo ovladače lze volit a směšovat rozsah bílé od teplé až po studenou, a tak si nastavovat osvětlení podle potřeby. Zatímco při večerním posezení a relaxu je lepší nastavit teplou bílou minimálně 3 000 Kelvinů, při práci studenou do 5 500 Kelvinů.

Inteligence bez bourání

Při otázce inteligentního osvětlení měli mnozí hlavu v smutku při představě renovace elektrických rozvodů. Náhrada starého vedení tak byla možná prakticky jen při komplexní rekonstrukci, případně v novostavbě.

V současnosti již inteligentně řízené osvětlení takové rekonstrukce nepotřebuje. Ovládat LED světla lze jednoduše pomocí mobilu přes bluetooth a wi-fi. Není třeba měnit rozvody, abyste ocenili změny barevnosti, případně nastavili různé efekty.

Ochrana ve vlhku

Běžné žárovky lze používat bez omezení i v koupelně. Co se týče LED pásků, situace je jiná. Vyžadují hliníkové profily které jim zajistí minimální krytí IP54. Pro náročnější aplikace je třeba LED pásky zalít do profilu do dielektrické pryskyřice, která jim zajistí až IP68.

Hliníková lišta zároveň poskytuje dostatečné chlazení pro LED čipy, zlepší efekt a prodlouží životnost samotného zařízení.

Řešíte osvětlení? Nechte to na odborníkovi. Při současné kvalitě LED produktů vám zaručí jejich životnost na více než 20 let. Už nikdy nebudete muset vyměňovat žárovku a ušetříte. Navíc se vyhnete špatným parametrům osvětlení či různým barevným odstínem LED zdrojů.

_28a1328-edit-edit

Žádné komentáře

Napsat komentář