Ostropestřec mariánský je nejdůležitější léčivá rostlina při nemocech jater. Jako jediná podporuje regeneraci jaterních buněk. Ostropestřec mariánský působí antioxidačně a ochraňuje buňky před poškozením. Povzbuzuje také činnost žlučníku a zmírňuje poruchy trávení spojené s nadýmáním nebo pocitem přeplněnosti.
Léčivé účinky
Komplex účinných látek silymarin stabilizuje menbrány jaterních buněk tím, že omezuje pronikání jedů, a dokonce dokáže opět vyléčit poškozené buňky jater.
Podporuje i tvorbu nových buněk, proto se s úspěchem používá při toxických poškozeních jater, jako jsou například virové hepatitidy, a při cirhóze.
Pestřecový čaj
5g (2 lžičky) plodů podrťte a zalijte 1 šálkem vroucí vody. Louhujte 15 minut a pak přeceďte. Při poruchách trávení nebo lehkých játrově – žlučníkových potížích užívejte 10 týdnů každý den ráno a večer ½ hodiny před jídlem.
Jaterní čaj
Budete potřebovat 20g artyčokových listů, 20g pestřecových semen, 20g žebříčkové natě, 20g fenyklu plodů, 20g lékořicový kořene a 20g mátových listů. Všechny bylinky před přípravou podrťte. Zapařte vroucí vodou (1ČL / 1šálek) a louhujte 10 minut. Pijte 6-8 týdnů 3krát denně 1 šálek.
Pestřecová tinktura
Semena podrťte a dejte do skleněné nádoby. Zalijte 40 procentním alkoholem v poměru 1:10. Nechte louhovat 3 týdny. Nezapomeňte pravidelně přetřásat. Pak přeceďte a přelijte do lahviček s kapátkem.
Při poruchách trávení, migréně nebo křečových žilách užívat 3-krát denně 15-25 kapek.