Kůže. Byla, je a bude atraktivní, voňavá, magická a lákavá. Od obydlí původních Indiánů přes kanceláře byznysmenů až po současné domovy hlásá jediné: „Nikdy nevyjdu z módy!“
Škrábance, pigmentové skvrny, přirozené jizvení, vrásky. Při jiných materiálech bychom tyto rysy považovali za výrobní vadu, při kůži po nich prahneme. Její detaily a nedokonalosti nás motivují koupit si do bytu kus pravé kožené radosti.
Nenapodobitelná struktura dodává interiéru nádech dravosti, houževnatosti, nadčasovosti, originality, ale i tepla a luxusu. Jde sice o jeden z nejdražších materiálů, ale co se výdrže týče, je nepřekonatelnou stálicí. Ve srovnání s textiliemi má až čtyřnásobnou životnost. Kvalitní kůže přežijí generace.
Příroda doma
Kůže je dalším z přírodních materiálů, které můžeme pozvat do bytu. Její aroma je součástí exkluzivních parfémů a kožená sedačka umí naplnit místnost nezaměnitelnou vůní, kterou nikdo nepovažuje za nepříjemnou. Jak přírodnin se i zpráva. Udržuje si pokojovou teplotu, ale po kontaktu s tělem rychle kopíruje jeho teplotu.
Kůže bez bolesti
Přírodní kůže běžně využívána v průmyslu je v podstatě vedlejším produktem masové výroby. Takže nemusíte mít výčitky, že by někdo kvůli vaší sedačce zastřelil antilopu. Nejčastěji se i tak používají hovězí kůže. Zpracovaná kůže useň se dále řeže na požadovanou tloušťku. Zajímavostí kůže je její kategorizace, podobně jako v případě drahých kamenů. Čím je zajímavější, má méně nedostatků a raritnejší výskyt, tím stoupá cena.
Nenáročný společník
V principu lze kůži označit za materiál, který nepodléhá poškození a velmi dobře se čistí. Ocení ho i alergici, protože na sebe neváže prach. Skvrny odstraníte pouze vlažnou vodou s příměsí saponátu.
Při čištění na kůži netlačte, pouze jemně přetírejte. Jednou za rok je dobré sedačku ošetřit mlékem na kůži nebo anilinovým krémem. Pozor je třeba dávat u malých dětí a domácích mazlíčcích. Materiál je náchylný na poškrábání. Vhodné je také dodržet odstup od topného tělesa, alespoň 30 až 50 centimetrů. Kůži pomůže, pokud nebude na přímém slunci. Nebo alespoň ne příliš často.
Luxus na podlaze
Ze sedaček, z křesel a bytových doplňků kůže slezla i na podlahy. Jak na podlahovou krytinu se na ni stále díváme s otazníkem, ale není důvod k obavám. V první řadě prezentuje jedinečnou atmosféru a pak kombinuje výhody měkkých a tvrdých podlah. Vyrábí se z pravé, ale recyklované kůže.
Přidává se přírodní latex, oleje, třísloviny a voda, čímž se směs stává silnější jako přirozená kůže. Pevnost zvyšuje i použití křížové vazby vláken. Podlaha má antibakteriální vlastnosti, přírodní základ, je teplá na dotek a využitelná i při podlahovém topení. Péče o koženou podlahu není náročná, i když je dobré s ní začít okamžitě po položení aplikací ochranného vosku. Ten zlepší její celkovou odolnost. Jinak není třeba nic specifické, postačí mop a neagresivní čistící prostředky, mýdlová voda je prakticky vše, co potřebujete.
Imitátoři
Ekokůže. Název by mohl svádět k představě, že jde o ekologický produkt, ale opak je pravdou. Takzvanou ekokůží obvykle tvoří látkový základ z bavlny a polyuretanový povrch. Často je vizuálně k nerozeznání od pravé kůže. Rozdílné jsou vlastnosti. Ekokůže je prodyšnější, za co platí daní snížené odolnosti proti tekutinám, kratší životností a rychlejším opotřebením.
Několikanásobně nižší cena však zajišťuje, že ve srovnání s pravou kůží při výběru vítězí peněženka. Hlad po nepřehlédnutelných dekorech, inovacích a ozvláštnění i jinak běžných součástí bytu žene designérů i technologů do šlechtění nových materiálů.
Občas do receptury přimíchají osvědčené chutě, a tak vzniknou dekorační panely vyvinuté na změnu designu dveří, nábytku, stěn a jiných povrchů, které imitují kůži. Oblíbený je základ z umělé kůže s polyesterovými imitacemi kožešiny nebo s textilními vzory, či výřezy. Snadno se lepí a ošetřuje se pouze mýdlovou vodou.