Domů Zahrada Venkovní posezení Kupujeme slunečník

Kupujeme slunečník

Koupit markýzu či slunečník narychlo ve výprodeji se nemusí vyplatit. Raději si to předem pořádně promyslete. Poradíme vám, co je třeba brát v úvahu.

První rada zní jasně: Pozorujte světelné a větrné podmínky kolem domu. Zaměřte se na směr, odkud je sluneční svit nepříjemný, a na světelné změny během dne.Exteriérové ​​stínící prvky dokáží do jisté míry suplovat i vertikální stínění žaluziemi, proto si také všímejte, jak hluboko vniká světlo dovnitř interiéru a nakolik ho nepřiměřeně přehřívá.

Další důležitý parametr jsou větrné podmínky. Zjistěte si běžnou sílu větru ve své oblasti, aby se vám nestalo, že investujete do stínění, které reálně nebudete moci používat. Při mnoha produktech najdete uvedenou maximální sílu větru, které smějí být vystaveny.

Podmínky na terase také napoví vhodnou velikost zastiñování plochy, sklon stínícího prvku nebo nutnost bočního stínění. Finančně výhodnější bývá manuální ovládání, ale elektromotor a povětrnostní senzory se o bezpečné stínění postarají i samy a vykompenzují vaši zapomnětlivost.

Slunečníkové minimum

Slunečník představuje asi nejjednodušší způsob přistíněním terasy. Za výhodu lze považovat jeho mobilitu, čili to, že se dá přenést na jiné místo podle potřeby. Ale pozor, velké modely jsou dost těžké. Při nich se vyplatí sáhnout po podstavci s kolečky.

Nemožnost polohovat stínítko je trochu nepraktická, při pohybu slunce oblohou musíte přesouvat slunečník nebo samotné sezení. Mnohem pohodlnější je zvolit přizpůsobivý naklápěcí nebo otočný mechanismus. Před koupí zkuste jednoduchost a snadnost ovládání.

Manipulaci usnadní klikový mechanismus, zvláště při velkých typů. Rozměry i průměr slunečníku volte tak, abyste zakryli celý vnější stůl či sezení, případně lehátka u bazénu. Zjistěte si doporučenou hmotnost podstavce a to, zda je v základní ceně.Důležitý je i materiál stínítka. Má být stálobarevný, odolný proti špíně a povětrnostním podmínkám, některé tkaniny mají dokonce ochranu proti prostupu UV záření.

A co způsob údržby? Většinou je stačí vystříkat proudem tlakové vody včetně látky, jiné lze sejmout a vyprat. Pokud je u vás větrno, nepodceňte stabilitu a pevnost konstrukce, plusem jsou i větrací mřížky. Vychytávkou je LED osvětlení zakomponováno do jednotlivých tyček.

V případě, že vaše terasa je malá a středová noha slunečníku by překážela, speciální pohyblivé rameno se stínítkem dejte upevnit do fasády. Platí, že když opouštíte terasu na delší dobu, slunečník vždy zavřete pro případ náhlé bouře se silným větrem. Před zimou ho dobře prosušte, zabalte do krytu a odložte na suché místo.

Markýzové variace

Markýzy mají oproti zastřešení terasy pevnou střechou velkou výhodu. Když je málo světla, odpočívají svinuté v kazetě a zbytečně nezakrývají. To oceníte iv interiéru, zvláště v zimě. Montují se obvykle na míru po dokončení stavby včetně zateplení fasády. Doporučují se použít dostatečně dlouhé kotvy s přerušeným tepelným mostem, aby se nenarušily tepelnětechnické parametry stavby.

Při vrstvě zateplení nad 17 centimetrů se vrstva izolace přemosťuje speciálními fixačními prvky, které se montují přímo do obvodového zdi. Výběr markýz včetně různých barevných provedení je opravdu široký. Pohodlný je elektromotor a případně dálkové ovládání. Ochranu markýzy před větrem zajistí větrný senzor. Pokud plánujete markýzu používat i proti přehřívání interiéru, vybavte ji slunečním senzorem, její bezpečné vysunutí se bude regulovat samo.

Dešťový senzor zase zajistí stažení tkaniny při dešti. Potřebujete pritieniť i zboku, když je slunce nízko? V bezvětrných oblasti možná postačí výsuvný volán. Dobrým řešením je i boční markýza. Ta ochrání i před větrem a nechtěnými pohledy. Jinou možnost představují modely schopné sklápění, ale při sklopení nemusí zůstat místo k sezení.

Do větrných oblastí upřednostněte pergolových markýzu, jejíž stabilita je podpořena pevnou konstrukcí a sloupy ukotvenými do terasy. Na podzim nechte textilii dobře přesušit. Ověřte si, zda markýza smí zůstat venku i během zimy, pokud ne, odmontujte ji a uložte na suché místo. Ty, které zůstanou venku, nepoužívejte, vrstva sněhu nebo led je mohou zničit.

Designové plachty

Představují atraktivní, ale i finančně poměrně nákladné řešení. Jejich linie se dobře vyjímají jako kontrast k moderní architektuře. Pevná konstrukce kotvená do země, případně částečně do fasády musí být velmi kvalitní a vysoké nároky jsou i na navíjecí mechanismus.

Podobně jako u markýzách se dají vybavit elektrickým pohonem, dálkovým ovládáním a senzory. Některé modely umožňují polohováním mechanismu na nosné tyči plachtu naklápět, což využijete při pohybu slunce během dne.

Když stíní rostliny

Klasické dřevěné pergoly s rostlinami působí přirozeně v zástavbě venkovského typu.Dokáží krásné rozkvést i přinést jedlé plody. Obdiv vyvolají atraktivní květy vistárie nebo trubače, přímý užitek budete mít z kiwi nebo z hroznů. Upřednostněte druhy rezistentní proti chorobám, abyste se vyhnuli postřikem.

K přednostem opadavých druhů patří to, že před zimou ztratí listy a nebrání prostupu světla. Rostliny však vyžadují jistou péči, vyvazování, stříhání či zametání. Někomu může vadit i hmyz, zdržující se přirozeně v rostlinách.

l2_p317897-1

Žádné komentáře

Napsat komentář