Dosud v běžných domech praskal oheň nejčastěji v horkovzdušných krbech. V současných energeticky úsporných stavbách mu však odzvonilo.
Neobávejte se, oheň vás může provázet i v moderní novostavbě, ale ne každý krb je do ní vhodný. Standardem se stávají nízkoenergetické a pomalu i pasivní domy, mají velmi nízké tepelné ztráty a nízkou spotřebu energie. Právě nejpopulárnější teplovzdušný krb jim vyhovuje nejméně, protože prostor rychle přetápí a způsobuje tepelnou nepohodu.
Přes jeho prosklení, i když jen středně velké, proniká do místnosti asi 30 až 45 procent celkové energie krbu. Pokud se i zbylá energie optimálně rozvede do ostatních obytných místností, obývací pokoj bude tepelně předimenzovaná. Vhodnější jsou akumulační, případně kombinované krby, které se umí chovat jako teplovzdušné i akumulační. To, který se do vašeho domu hodí lépe, vám řekne odborník. A nejlépe ještě před stavbou domu.
Éra sálavého tepla
Když se teplovzdušný krb vylepší přidáním akumulačních materiálů, můžete po rychlém náběhu horkovzdušné složky využívat i doběh akumulačního jádra, který je ohříván od horkých zplodin.
Otevřením horkovzdušné mřížky se krb zpráva jako horkovzdušný, teplo přes ni proudí hned ven. Po zavření mřížky funguje jako sálavý, stěny se nabijí teplem, které se udrží v krbu ještě i na druhý den při správném dimenzování akumulační masy. Při této alternativě lze rozvádět ohřátý vzduch prostřednictvím horkovzdušných rozvodů i do ostatních místností.
Trendy směřují k využívání akumulačních krbů, jejichž silnou stránkou je stoprocentní předávání tepla sálavým způsobem a snížení víření prachu, pomalý náběh a doběh až 12 hodin. Teplo z akumulačního krbu se však nedá potáhnout tak daleko jako z horkovzdušného. Přidáním hypokaustového systému a při správném konstrukčním řešení budovy však lze vytápět pomocí sálavých stěn několik místností najednou.Dokonce i přes patro.
Kde bude stát?
Není to jen otázka jeho estetického působení. Postavit jej můžete tam, kde je připraven komín a vyřešen přívod vzduchu z komína nebo z exteriéru a ne z interiéru. Po postavení hrubé stavby je už pozdě na to myslet, zvláště dnes, kdy se domy dělají téměř hermeticky těsné. Nejjednodušší je vyvedení komína mimo domu, po vnější straně fasády.
Tím zamezíte přechodu tepla z komína do interiéru. Přívod vzduchu se dimenzuje podle výkonu vložky a vede se v podlaze, pod základovou deskou nebo přes vzduchotěsnou šachtu v komíně. To vše se dá vhodně sladit a ideálně navrhnout v procesu projektování. Při rekonstrukci domu třeba při umístění krbu vycházet z danosti prostoru, kde je komín nebo kde jej lze vybudovat.
Stávající komín je nezbytné vyvložkovat, aby splňoval všechny požadavky. Při absenci komína můžete vyzdít nový, pokud to konstrukce stropu a střechy dovolí, nebo použít dvouplášťový nerezový systém vedený na vnější fasádě.
Než si vyberete komín, měli byste mít zvolen krb. Komín se dimenzuje podle velikosti hrdla krbové vložky a toku spalin spotřebiče. Pokud máte postavený komín o průměru 180 milimetrů a rozhodnete se pro větší krbovou vložku s průměrem hrdla 250 milimetrů, budete mít problém. Buď komín bouráte a postavíte nový, nebo se uskromníte s menším krbem.
Jak bude vypadat?
V moderních energeticky úsporných domech zapomeňte na velkolepé krby. Jsou nežádoucí, protože hodně protopí. Krbové vložky, které mají zdvojené sklo a redukují prostup tepla až o 36 procent, nicméně umožňují navrhovat větší podíl prosklení, tedy i hezčí design krbů. V jeho konečném vyznění hraje roli i obložení.
Akumulační krb má vyšší povrchové teploty, nejvhodnější jsou přírodní materiály, které při nahřátí nevylučují karcinogenní složky. Ideální je keramika, vhodné jsou kamenné obklady z travertinu, pískovce, ze žuly, lícové cihly a speciální povrchové úpravy freskou. Právě freska umí imitovat a pěkně nahradit nepoužitelný dřevěný obklad na krb.
Má krb uplatnění v pasivních domech?
Protože současný standard je nízkoenergetický dům a brzy bude muset být navržen s téměř nulovou potřebou tepla, tak klasický, teplovzdušný krb zde již prostor nebude mít. Možná ještě někde na chalupě. V moderních pasivních domech je třeba se zaměřit na akumulační stavby s menším prosklením dvířek ve spojení s dvojsklem, aby se zamezilo automatickému prostupu tepla přes sklo.
Vhodné řešení do pasivního domu je akumulační krb s prstenci nebo kachlová kamna s tahovým systémem. Tepelnou potřebu třeba rozložit na delší časový interval a předávat energii v menších dávkách podle tepelné ztráty objektu. Na tento typ domů byla vyvinuta kachlová kamna s 12-hodinovým intervalem přikládání a nízkým výkonem 1,2 kW / h.