Domů Interiér Koupelny Koupelna v japonském stylu

Koupelna v japonském stylu

Od Japonců se můžeme hodně naučit. Úcta k přírodě má totiž v jejich kultuře hluboké kořeny a žijí s ní v úzkém kontaktu. Právě koupelna je to pravé místo, kde naplno můžete uplatnit japonský přístup.

Čas a prostor na relax

Podle filozofie zen nemá být koupelna jen místem pro rychlou očistu, ale především místem, kde máte načerpat energii. Podle Japonců je třeba stejně důkladně očistit od fyzické i psychické „špíny“. Unavené tělo a duše si musí odpočinout a nejlepší relax nabízí teplá voda. Přestože v autentických japonských koupelnách jsou vany spíše menší a hlouběji, klidně si dopřejte velkou vanu s hydromasáží. Nesmí chybět svíčky, vonné tyčinky, oleje a soli, kterými si zpříjemníte koupel. a k dokonalosti patří ještě relaxační hudba.

V barvách přírody

Koupelna v japonském stylu se nese v příjemných neutrálních barevných odstínech. Nejvhodnější jsou přírodní odstíny, například světlehnědá, krémová, šedá, béžová, skořicová, písková. Na velké ploše přispějí k optickému rozšíření prostoru. K harmonické atmosféře v koupelně přispívá i osvětlení. Vyhněte se ostrému světlu, které vrhá stíny a oslňuje a zvolte raději měkké a teplé osvětlení.

Jen přírodní materiály

Dřevo a kámen jsou dominantní materiály, které nejlépe charakterizují japonskou koupelnu. A nemusí být jen hladké, ale i v surové nehotové podobě. Dřevěná podlaha nebo obklady, kamenné či dřevěné umyvadlo nebo vana, dnes nic není problém. Pro vlhké prostředí koupelny je jako stvořené exotické dřevo, které hodně vydrží a výborně vypadá, například bambus a teak.

Důraz na hygienu

V japonské koupelně jde hygiena a relax ruku v ruce, ale je důležité, aby nebyly propojeny. Japonci nepoužívají vany na koupání, ale na relax. Na hygienu slouží sprcha a do vany se ponoří až dokonale čistí. Výhled na toaletu se s představou odpočinkem neslučuje. Proto by toaleta měla být samostatná nebo vizuálně oddělená nábytkem, paravánem nebo japonskou stěnou.

Doplňky a zeleň

Autenticitu koupelně dodají předměty, které jsou typické pro japonskou kulturu. Například bambus se v koupelně může objevit v různých podobách – od podlahy, rohoží, dekorací a doplňků až po živou rostlinu. Zeleň v japonské koupelně nesmí chybět. Atmosféru dotvoří i bonsaje, sošky Buddhy, zen zahrádka nebo miska s kamínky. Pozor, abyste to s dekorováním nepřehnali. Koupelna v japonském stylu musí zůstat střídmá. Její podstatou je totiž jednoduchost, ergonomie, minimalismus. Čisté a jednoduché linie třeba uplatnit i na zařizovacích předmětech a nábytku.

Žádné komentáře

Napsat komentář