Těžké rozhodování,před kterým stojí snad každý, kdo se chystá na stavbu nebo minimálně rekonstrukci. Každé z řešení má své odpůrce i sympatizantů. Někdy je však dobré nechat emoce stranou a podívat se na věci pragmaticky.
Lepší hygiena
Mytí rukou po potřebě je součástí běžných hygienických návyků. Zde si mohou gratulovat ti, co spojili toaletu s koupelnou. Žádné otevírání dveří, chytání klik ani komplikované procházení z jedné místnosti do druhé. Vše si vybavíte jak se řekne na jedno posezení. Je to prakticky i nejdůležitější výhoda spojení. Protože pokud máte prostory rozdělené, je třeba odejít z toalety a přesunout a do koupelny. To si žádá otevírání, zavírání dveří, chytání vypínačů. (Hygienickým fanatikem už najeli husí kůži.)
Pokud již je třeba rozdělit toaletu a WC, je fajn udělat k záchodu malé umyvadlo. V tomto případě tak získáte dva v jednom a máte prostory, ve kterých se neomezujete.
Více metrů čtverečních
Dalším případem, kdy je výhodné mít koupelnu s toaletou v jednom, jsou prostorové možnosti. Pokud máte málo metrů čtverečních, je určitě vhodnější oželet další příčky, které jen zabírají místo. Propojením získáte prostor, do kterého může vejít i rohová vana, o které byste například v samostatné místnosti mohli jen snít.
Maximálně pro malou rodinu
Vše na jednom místě je vhodné pro menší rodinu. Prakticky pro dvojici s jedním, případně dvěma dětmi. Vůbec to není řešení pro vícegenerační bydlení. Důvod je prostý. Při ranních potřebách se extrémně prodlužuje čas, dokud se všichni členové rodiny vymění. Pokud máte toaletu s WC samostatně, čas se zkrátí. Nezapomeňte však právě na to zmiňované hygienické umyvadlo.
Výhoda soukromí
Ruce si myjeme mnohem častěji, než sedíme na toaletě. Proto pokud patříte k typům, kteří si s sebou na záchod berou časopisy nebo knihy, rozdělením získáte mnohem více klidu. Stejně i ti, co zbožňují labužení ve vaně plné pěny. Nikdo vám nebude vyklepávat na dveře, že potřebuje jít „na malou“.
Pragmatismus versus pohodlí
V principu lze otázku spojení, nebo rozdělení koupelny zhodnotit jako boj pragmatismu s pohodlím. Vše v jednom prostoru je hygienické a zároveň umožňuje využít větší plochu. Na druhé straně pro velké rodiny, nebo pro milovníky klidu a nepřizpůsobivé povahy je lepší, pokud staví na dělicí příčku.