Pokud koupíte starý dům určený k demolici, protože vám jde jen o pozemek, měli byste vědět, že spíše než vezmete krumpáč, musíte absolvovat složitou administrativní mašinérii.
Přestože je dům i pozemek váš majetek, nemůžete jej zbourat bez souhlasu stavebního úřadu. Potřebujete získat povolení k odstranění stavby. Žádost musí podat vlastník stavby. V žádosti o povolení je třeba uvést druh, účel, místo a označení stavby, důvody odstranění stavby a datum předpokládaného zahájení a ukončení prací. Stavební úřad obvykle vyžaduje i technický popis demolice: zda stavbu odstraníte svépomocí nebo prostřednictvím dodavatele, jak se naložíte s odpadem a s uvolněným pozemkem, zda jsou nezbytná opatření k zajištění sousedních pozemků a staveb.
Pokud se rozhodnete k odstranění stavby dodavatelským způsobem, do žádosti musíte uvést název a sídlo organizace, která stavbu odstraní. Při svépomocné realizaci uvedete, jak je zajištěno odborné vedení, nebo jméno a adresu osoby, která bude vykonávat odborný dozor nad pracemi. V případě staveb v památkových zónách měst a obcí nebo kulturních památek je třeba předložit i stanovisko krajského památkového úřadu. Součástí žádosti o povolení k odstranění stavby je i správní poplatek. Na základě rozhodnutí stavebního úřadu lze zrušit zápis stavby na listu vlastnictví v katastru nemovitostí.
Pozor na azbest
Ještě před tím, než se rýpadlo bagru opře o starý dům, odpojte objekt od plynu, vody, elektriky a zjistěte, zda demolice s odpojením všech přípojek neovlivní život okolních domů. Proto je nutné vyjádření zainteresovaných orgánů a písemný souhlas všech dotčených.
V případě, že v rámci demoličních prací se pracuje is azbestovou střešní krytinou nebo obkladem, může to udělat jen firma, která má k tomu oprávnění vydané Státním zdravotním ústavem České republiky. Pokud bouráte dům v řadové zástavbě, máte ještě jednu povinnost navíc – musíte mít statický posudek, který prokazuje vlastnické a stability nosných konstrukcí sousedních staveb a jejich bezpečného používání.
Někdy stačí jen ohlášení
Většinou tehdy, jde-li o drobné stavby, postačí pouze ohlášení lhůty, do kdy budou odstraněny. Drobné stavby jsou takové, které mají doplňkovou funkci pro hlavní stavbu a které nemohou podstatně ovlivnit životní prostředí. Patří sem přízemní stavby, pokud jejich zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 a výška 5 m, například kůlny, garáže, prádelny, letní kuchyně, přístřešky, stavby pro chov drobného zvířectva, podzemní stavby, pokud jejich zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 a hloubka 3 m, například sklepy, žumpy. Na základě ohlášení drobné stavby o jejím odstranění vám stavební úřad pouze oznámí zda vůči tomu nemá námitky.