Pokud bydlíte v dvoupokojovém bytě čtyři nebo se o společný pokoj pod rodičovskou střechou dělíte se svými dětmi, je více než žádoucí s prostorem na spaní efektivně čarovat.
Čtvereční metry, které máte k dispozici, nenatáhne. Pokud radikální stavební úpravy a změnu dispozice v bytě neplánujete, je nezbytné pozměnit funkčnost některých prostorů, možná i takových, o kterých byste zpočátku neuvažovali.
Ustláno v obýváku
V případě, že chcete dětem dopřát samostatnou dětský pokoj, nejčastějším řešením je, že se rozhodnete spát na rozkládacím gauči v obývacím pokoji. Navzdory široké nabídce sedacích souprav přizpůsobených na každodenní spaní, toto rozhodnutí je poměrně nekomfortní a jen dočasné.
Pokud se rozhodnete ložnici zřídit v obývacím pokoji, dopřejte si skutečnou postel. Obyčejně právě tato místnost bydlí v bytě největší, přitom na relax před televizí až tak hodně prostoru nepotřebujete. Ani na spaní. Logicky, třeba je sloučit. Ale jak? Nakreslete si půdorys obývacího pokoje, označte, kde jsou dveře a okna a pokuste se šalamounsky vymyslet, kde by bylo ideální místo na postel, kde na televizor, kam postavit sedačku. Pokud jste takové řešení našli, zavolejte truhláře ať prostor ložnice a obývacího pokoje předělí vestavěnou knihovnou na míru nebo televizní stěnou, za kterou lůžkovou část schováte.
Kuchyň s bonusem
Vyloučili jste nocleh v kuchyni? Proč? Právě kuchyň je místem, kde se často neefektivně plýtvá prostorem. Samozřejmě, ne v každé kuchyni si lze udělat provizorní ložnici, ale pokud je ta vaše dostatečně velká, respektive v ní máte prostor na jídelní část, šikovný truhlář vám jistě vyrobí nábytek „dva v jednom“. Tedy sklápěcí postel schovanou ve skříni, ke které můžete během dne postavit stůl a židle, případně si kupte stohovatelné židle a sklápěcí stůl nechť je součástí skříně či dřevěné stěny. Během dne budete mít praktické stolování, v noci funkční spaní.
Spolu s dětmi
Pokud jsou děti ještě malé, řekněme do deseti let, spávanie ve společném pokoji, ať už v bytě nebo v rodičovském domě, nebude problém. Později však zcela jistě bude soukromí chybět všem. Zapratať prostor jednoho pokoje manželskou postelí a dvěma dalšími klasickými palandami by nebylo šťastné řešení. Problém vyřešíte jakýmsi zónovým spaním, když jednotlivé zóny od sebe oddělíte pomocí neprůhledného závěsu, který je nejméně náročný na místo.
Večer před spaním rozdělíte na lůžkovou část pro děti a rodiče zatažením závěsu, ale během dne nebude zabírat prostor na hraní a pohyb. Ideální v tomto případě bude opět postel skrytá v nábytku nebo rozkládací gauč a pro děti studentská dvoulůžko. Tedy vyvýšené lůžko se zásuvkou, ve které je schovaný další plnohodnotný matraci. Řešením jsou také zasouvací jednolůžkové postele ve spodní části vestavěné skříně.
Chodba s překvapením
Starší byty mají v rámci dispozice malé místnosti – spíže, šatníky nebo části kdysi využívány jako místo pro služku. I v těchto nevelkých prostorách, chodbách a výklencích s trochou fantazie může vzniknout místo na postel. Noční stolky nahraďte nástěnnými policemi, noční lampy zavěste nad postel nebo na čelo postele, stěnu ozvláštněte pěknou tapetou a nechte vyniknout dominantní čalouněné záhlaví. Tak vašim sladkým snem už nic nebude bránit. Občas stačí v chodbě vedoucí do koupelny přehodit dveře z jedné strany na druhou a získáte cenný prostor na útulné místo na spaní.