Ode dneška změníte pohled na obyčejný papír. I novinový papír se totiž může proměnit na dekorační skvost ve vaší domácnosti.
Dalo by se říci, že papírové tapety v současnosti patří k okrajové formě zdobení zdi, ale stále mají co nabídnout. Mnoho lidí na ně nedá dopustit přesto, že se s nimi hůře manipuluje během lepení, mají sníženou odolnost proti oděru a odstraňování je namáhavý proces. Jejich hlavní devizou však je nízká cena.
Zabaví i inspirují
Řeč je o samolepkách. Pěkné, moderní a víceúčelové. Mohou být krásným designovým prvkem, inspiračním nápisem, sloganem, který nám pohladí duši i rozesměje. Samolepky netřeba lepit na panel. Dobře chytí i na omítce. No musí být hladká jako zrcadlo. Pokud jste si dopřáli luxus drsné stěrky, je třeba ji zbrousit. Případně samolepku nalepit na jiný povrch a ten na stěnu přichytit.
Provokující stínidla
Moderní lampy s papírovými proužky, výřezy a tvary jsou velmi žádané. Papír má přitom při lampách neskutečně dlouhou historii. Například v Tibetu se odjakživa využívaly stínítka na svíce a stolní lampy z nehořlavého malovaného papíru. Jeden z proudů, který dnes tento typ stínítka reprezentuje, je moderní etnoštýl.
Ozdobený vyřezanými vzory hází na stěnu zajímavé stíny. Působí uklidňujícím i díky terapii barev. Takto si snadno vyrobíte vlastní intimní barevné osvětlení například do ložnice. Přinese atmosféru, v níž nebude třeba používat afrodiziakum. Volba barvy je jen na vás. Ve finále můžete dílo ozdobit nejen akrylovými barvami, ale i konfetami, flitry či kamínky.
Nábytek z papíru
Jde to i vlastnoručně. Pomocí lepidla, kartonu a papírového prachu. Jenže naivní umění kutily profesionální základ designérské dílny. Papírový nábytek už není raritou ani v obchodech. Například Italové přišli na chuť kombinaci papírových proužků, pryskyřice a lepidla.
Pevné desky se silou a nosností klasického Bukas dostali také možnost lakované nebo dýhované úpravy. Zajímavé je nechat papír i bez maskování. Struktura připomíná něco mezi mramorem a žulou. Ošetřování závisí na povrchové úpravy. Speciální péči nevyžaduje, je trendy a vysokoekologický. Z papíru dostanete skříňky, stolky, zásuvky, poličky, stojany i židle.
Dekorační ubrusy
Jsou stvořené pro ty hospodyňky, které se neumí rozloučit s ubrusem na stole. Pohřběte starosti s praním ubrusů. Hedvábný papír má dlouhou životnost a po znečištění ho jednoduše vyhodíte do separovaného sběru.
Takové ubrusy byly běžnou výbavou gastrosektora, ale v atraktivních barvách a motivech, dokonce ladících s hygienickými ubrousky, stále více pronikají do běžných domácností. Nejzajímavější je využití papírových ubrusů svátcích či oslav, když jsou nejen praktické, ale tematicky umí podtrhnout atmosféru.
Pappmaché a kašírování
Formu pappmaché, papírový prach, si můžete koupit, ale kdo nemá doma staré noviny či papírové ubrousky? Kousky papíru namočte na několik hodin do vody, krátce povařte, rozmixujte v mixéru a masu přeceďte přes utěrku. Přidejte několik lžic tapetového lepidla a máte modelovací směs podobnou hlíně. Ideální na sošky či busty. Konečný výrobek je téměř nerozbitný.
Při kašírování se lepí na sebe přímo ústřižky novinového papíru v několika vrstvách pomocí lepidla na tapety. Nakonec se papír nabarví. Vytvořit tak můžete nový šat na květináč, dekorační předměty, svícen – fantazii se meze nekladou. Takto upravený papír vydrží roky.