Domů Interiér Katalytická lampa, vonná keramika i difuzor

Katalytická lampa, vonná keramika i difuzor

Máloco si tak dobře uchováváme v paměti jako vůně. Vůně moře, dovolené, milovaného člověka a závan skutečného domova.

Katalytická lampa

Charakteristickou vůni vašeho domova umí vytvořit do 20 minut. Vynalezli ji už v roce 1898 a vůni šíří na principu katalytické oxidace. Při ní se kahan rozpálí na teplotu 500 stupňů Celsia, díky čemuž dochází k pohlcování pachů z okolí. Lampa nehoří, takže nevytváří zplodiny, a dokonce se v začátcích používala na čištění vzduchu v nemocnicích.

Používají se do ní speciální parfémy s přírodními silicemi. Zapalování katalytické lampy je do jisté míry rituál, ale třeba počítat s vyššími nároky na údržbu i vyšší cenou. Ceny lamp se pohybují na úrovni 30 až 50 eur, ale výjimkou nejsou ani kousky za stovky eur. Ty se již stávají luxusním a dekoračním šperkem pro náročné.

Ultrazvukový difuzor

Technika pokročila a s ní se zmodernizoval systém aromatizovaného prostoru. Ultrazvukové difuzory nepotřebují žádné speciální náplně, vystačíte si s vonnými esencemi, které se běžně dávají do klasických aromalampy s čajovou svící. Přístroje uvolní do ovzduší směs vodní páry s vůní pomocí atomizace vody ultrazvukem.

Výhodou je absolutně bezpečné osvěžování. Nic se nepřehřívá, nic se nespaluje, nic nehoří a vůně je 100-procentně přírodní. Zároveň se vůbec nemění struktura oleje vyšší teplotou, čímž nejlépe zachovává své biochemické složení. Dokonalý pomocník nejen pro aromatickou, ale i léčebnou aromaterapii. Ceny se pohybují od 50 do 100 eur, modely s reproduktory řádově ve vyšších hladinách.

Vonná keramika

Vypadá okrasně, působí jako umělecké dílo a voní. Je méně obvyklým designovým prvkem, uzpůsobeným na vytváření příjemné vůně. Tento druh je vhodný spíše na jednodruhové vůně, ne pro ty, kteří rádi střídají esence. Důvod je prostý. Keramika nasákne vůní, kterou následně dává okolí.

Některé modely mají namísto keramického jádra knot nebo sádru. Lze říci, že jde o noblesnější alternativu k běžným difuzorem s tyčinkami. Vstupní náklady jsou relativně nízké. Pěkný model můžete mít už od 10 eur, ale třeba vědět, že je to spíše ozdoba, která vám zavoní na nočním stolku nebo v kanceláři na stole. Na provonění bytu nepostačí.

Tradiční difuzory

Jednoduché, levné a vcelku estetické řešení. Na letní dny jako stvořené. Stačí otevřít nádobku s vonnou esencí a dát dovnitř několik ratanových či bambusových tyčinek. Je to nástroj do větších prostor, prakticky ním nevíte příliš ovlivňovat intenzitu vůně, pouze počtem zasunutých tyčinek.

Jeho cena je někde kolem 10 eur, ale nevyplatí se šetřit. Najdete i mnohem levnější typy, ale velmi důležitý je podíl vonných esencí. Levné typy jsou totiž založeny na chemii, která sice může vonět, ale pro naše zdraví je vhodná asi jako čistič toalety. Proto pozor na to, po čem saháte.

Žádné komentáře

Napsat komentář