Digestoře jsou neodmyslitelnou součástí každé moderní kuchyně . Doba, kdy byla tato část domácnosti jakýmsi mixérem různých vůní, ale bohužel ještě častěji nepříjemných pachů, pomalu ustupuje do minulosti.
Odsavače par, jak se někdy nazývají tyto kuchyňské spotřebiče, jsou navíc už i designovým a stylem doplňkem či dekorací kuchyni. To platí zejména tehdy, pokud máte příliš malou kuchyňskou linku nebo kuchyň s ostrůvkem.
Komínový, bezkomínový, vestavěný i podskříňkové
Nabídka odsavačů par je poměrně bohatá . Na úvod si musíte vybrat, zda máte zájem o komínový nebo bezkomínový digestoř. Komínový musí mít odvod vzduchu do odvodního potrubí, bezkomínové mají jen recirkulaci a vývody zezadu, zboku nebo shora.
Pokud nemáte možnost odvádění par do komína nebo přes odvodní potrubí, podle typu a velikosti kuchyně si můžete vybrat klasické podskříňkové digestoře , samostatné nástěnné digestoře , ale také vestavěné digestoře nebo výsuvné digestoře. Pro větší kuchyně s ostrovem uprostřed se hodí prostorové ostrovní digestoře.
Nejčastějším typem je dnes podskříňkové nebo vestavěný digestoř. Tento typ se hodí univerzální do každé kuchyně . Pokud však nemáte příliš mnoho místa, lepší alternativou je výsuvný, který v zasunutém stavu zabere jen minimum místa. Do kuchyňské rohové linky zapadnou ideální rohové digestoře .
Jak vybrat kvalitní digestoř? Tyto vlastnosti musí mít
Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro ostrůvkový , výsuvný či jiný typ odsavače par , musíte myslet především na dvě jeho důležité vlastnosti. První je výkon a druhou šířka . Výkon odsávání může být zhruba od 125 m3 za hodinu po 870 m3 za hodinu, kde ale platí, že čím je digestoř výkonnější, tím je také hlučnější a tím více elektrické energie spotřebuje.
Co se týče šířky digestoře , ta má spolu s výkonem největší vliv na to, jaký výsledný efekt bude tento spotřebič na páru a nepříjemné pachy v kuchyni mít. Nejmenší digestoře mají šířku okolo 30 cm, největší jsou i metrové. Rozměr digestoře by měl být shodný, ale ideálně ještě větší, než je šířka pracovní desky , nad kterou je.
Zde je třeba vědět do jak velké kuchyně digestoř kupujete a podle toho zvolit jeho šířku i výkon. Vysoký sací výkon mají zejména ty digestoře , které mohou odvádět páry pryč, například do komína. Podstavné digestoře mají výkon nižší , podobně jako výsuvné.
Při výběru se zaměřte i na tyto vlastnosti a funkce:
- ovládání – ať je mechanické nebo elektronické, přičemž důležité je, aby bylo co nejpohodlnější a nejjednodušší
- osvětlení – na výběr jsou nejčastěji digestoře buď s halogenovým nebo s LED osvětlením
- displej – pokud je k dispozici i displej, musí být co nejlépe čitelný při jakémkoliv denním i nočním světle
- třída energetické účinnosti – nejhorší a nejlevnější digestoře jsou ve třídě F, ideální je třída A +
- barva – ačkoli určitě neplatí, že toto kritérium je to nejdůležitější, jak vybrat digestoř, sladění s jinými spotřebiči a celou kuchyní je také velmi důležité
Recirkulační s uhlíkovým filtrem nebo s odtahem?
Odsavač par může fungovat pouze na dvou principech. Buď dokáže nepříjemný zápach z kuchyně odsát do externího prostředí , nebo jej umí přefiltrovat přes uhlíkový filtr a tehdy funguje na recirkulačním principu.
Pokud se nyní ptáte, jak vybrat digestoř podle tohoto principu fungování, odpověď je velmi jednoduchá: optimálním stavem je, pokud dokáže odsavač odvézt páru a pachy zcela mimo kuchyni . Může to být ventilační šachtou nebo komínem , ale v bytech to ne vždy je možné. Pokud ano, je třeba aby odtahové potrubí bylo co nejkratší a s co nejméně záhyby .
Druhou možností je recirkulace s filtrací. V tomto případě byste ale měli volit určitě kvalitnější modely odsavačů, ideálně s několikanásobnou filtrací, která by měla určitě zahrnovat i tukový filtr. Optimální je, pokud je to kovový filtr , který se dá následně mýt v myčce.
Dívejte nejen na samotný odsavač par, ale i na jeho používání a příslušenství
Při výběru digestoře je třeba se zaměřit nejen na to, abyste zvolili vhodný typ podle kuchyňské linky, ale i na samotné fungování digestoře a jeho službu do budoucna. V tomto vám mohou být nápomocné různé recenze a testy, které odrážejí zkušenosti z praxe.
Pokud je budete studovat a číst, všímejte si například tyto věci:
- je digestoř dostatečně účinný i při plném zatížení , pokud se například vaří na varné desce maximální počet jídel?
- je nastavení různých rychlostí odsávání dostatečně variabilní a flexibilní?
- jaká je hlučnost odsavače par během jeho práce, neobtěžuje hlukem příliš okolí?
- jde-li o výsuvnou digestoř , je jeho vysouvání pohodlné a dostatečně jednoduché?
- jaké příslušenství výrobce k danému digestoře nabízí?
- jaké jsou náklady na filtry , jestliže se měnit a jak často se musí měnit
- pokud funguje digestoř s odtahem , je zpětná klapka dostatečně účinná a nedochází k zpětnému průtoku vzduchu do kuchyně?
Jak vybrat digestoř do netypické kuchyně?
Výsuvný , vestavěný i ostrůvkový digestoř se hodí do netradičně řešených kuchyní. První dva jsou ideální zejména do menších kuchyňských linek , přičemž jejich největším benefitem je praktičnost a nenápadnost.
Ostrůvkové digestoře jsou zas ideální do kuchyní se středovým ostrovem, kde se nachází varná deska a kde bude probíhat samotná příprava jídel. Takové prostorové digestoře mohou být navíc velmi elegantní a velmi snadno se v případě, že jsou ostatní spotřebiče vestavěné, stanou dominantou kuchyně.