Domů Byt Jak vnést zeleň do domácnosti

Jak vnést zeleň do domácnosti

Botanický styl není jen o tom, že doma máte spoustu rostlin a květovaných potahů. Milovník botaniky má totiž zeleň pod drobnohledem, umí ji pojmenovat a odlišovat. Botanický styl proto spojí dva protiklady: nespoutanost přírody a pedantnost vědce.

Pro tento styl je příznačné, že připomíná okouzlující laboratoř, ve kterém se věci tak trochu vymykají kontrole. Nic není zcela podle pravítka, protože květiny, lístky a větvičky si rostou podle svých pravidel. Je vám botanický styl blízký? Takto si ho doma vytvoříte.

1. Vytvořte rostlinné sdružení

Inženýři v nás by chtěli mít květináče pěkně symetricky rozestavěné, v pohodlných odstupech, aby se mezi nimi dobře utíral prach. Vše pěkně pod kontrolou. V opravdové přírodě to však tak nechodí a duše botanika, která v některých z nás dřímá, je touto živelností fascinována. Dopřejte pokojovým rostlinám a květem iluzi, že jsou ve svém přirozeném prostředí – vázy, květináče a sklenice s řízky postavte do zátiší, malých zelených komunit.

2. Neopravujte, co netřeba

Pravý botanik – byť ne profesí, ale náturou – nemá čas nábytek leštit, puntičkářský čistit a upravovat. Je přece zaměstnán pozorováním té největší macherky na zeměkouli: Matky Přírody. Netrapte se proto pro nějaké to odřené místo. Pokud nábytek vybíráte s rozumem a zbytečně nerozhází, pravděpodobně jde o kusy z masivního dřeva, kterým trochu patiny pouze prospěje.

3. Hrany ať vás neomezují

Že botanický styl vypadá fantasticky na starém, mírně zchátralém zámku, ale v paneláku neobstojí? Nenechte se spoutávat nějakými předsudky! Rostliny si nedělají starosti s hranami, přímkami a pravými úhly. Rostou si v pohodě podle vlastní chuti. To bychom se mohli od nich naučit: Pokud vám příliš mnoho „modernosti“ leze na nervy, zakryjte to zelení. Pokud vyberete dobře, buť to obroste nebo časem zakryje.

4. Buďte dramatičtí

Udělejme si jasno v tom, že botanický styl neznamená jen roztomilé drobné kvítky na tapetách. Botanik dokáže přece rozlišit květiny podle miniaturních lístečků, musí proto opravdu dobře vidět každý detail.Nebojte se zvětšenin, velkých plakátů, obrovských detailů a výřezů rostlinstva. Velkoformátové obrazy květin nebo rostlin působí uklidňujícím, ne hrozivě.

5. Pracujte s bílou nebo černou

Zelené motivy v kombinaci se dřevem a příliš teplých odstínů mohou opticky zmenšovat prostor.Právě tvarová rozmanitost rostlin, kterou botanik obdivuje, může vyčerpat pozornost. Proto je velmi osvěžující, pokud se zelená zkombinuje s bílou – bílým nábytkem, stěnami, dokonce bílou podlahou. Pokud je však tato kombinace pro vás velmi „svěží“ a například v bílo-zelené ložnici by se vám těžko usínalo, zkuste, jak na vás působí kombinace zelené s černou nebo antracitovou.

2727985

 

Žádné komentáře

Napsat komentář