Domů Zahrada Jak si vypěstovat fenykl sladký

Jak si vypěstovat fenykl sladký

Fenykl sladký známe i pod názvem fenykl boloňský. Je to rostlina příbuzná fenyklu obyčejnému, do jedné rodiny spolu s ním patří i anýz, kopr, petržel či kmín. Považuje se za italskou národní zeleninu, protože tam se nejvíce pěstuje a konzumuje. Oblíbený je také ve Francii a Nizozemsku.

Vytváří hrubé masité báze listových stopek složené do dužnatého, vertikální zploštělého útvaru, nepravé cibule, která je konzumní částí. Sklízí se těsně před kvetením. Fenykl je jednoletá rostlina s mohutným, do hloubky sahajícím kořenovým systémem. Tvoří růžici jemných pérovitě listů, které jsou podobné listem kopru. Dorůstají výšky asi jednoho metru. Stopky listů jsou podélně rýhované. Květy jsou malé, žluté, uspořádané do velkých okolíků. Plody jsou podlouhlé, žebrovité, šedohnědé dvojnažky. V nich jsou semena, které si udržují klíčivost dva až tři roky.

 Návod na pěstování

– Daří se mu na lehčích hlinitých půdách s dostatkem živin. Vyžaduje teplé a slunečné oblasti.

– Pěstuje se jako následná plodina, neboť ze brzkého výsevu vybíhá do květu a nevytváří konzumní části.

– Můžeme ho vysévat přímo do volné půdy od poloviny května až do konce července. Vyklíčí za 12 – 30 dní. Sejeme do řádků vzdálených 0,30 m. Můžeme ho pěstovat iz předpěstovaných sazenic.

– Během vegetace udržujeme povrch půdy kyprý a bez plevelů. Při okopávání asi tři týdny před sklizní k zdužinateným listovým bázím přihrnujeme zeminu, aby se vybělili.

– Fenykl sklízíme koncem srpna, při pozdním pěstování až koncem listopadu.

– Před příchodem mrazů je možné celé rostliny přeložit do písku ve sklepě, čímž se o něco prodlouží konzumní období.

– Při sběru odřezáváme kořeny a zkracujeme stopky. Celé listy ponecháváme jen na nejmladších, středních bázích. Konzumní části dosahují hmotnosti okolo 150 gramů. Období od výsevu po sklizeň se pohybuje od 80 do 130 dní, v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování.

Odrůdy

U nás je registrovaná jen jedna odrůda pod názvem ‚Moravský‘. Vyšlechtili ji na Moravě v roce 1946 a od té doby se pěstuje. Je to stará osvědčená a v našich podmínkách spolehlivá odrůda. Společný katalog Evropské unie odrůd zeleniny registruje více než sedmdesát odrůd, které se teoreticky mohou objevit i v našich prodejnách. Většinou jde o odrůdy nizozemského, italského, francouzského a německého původu.

Léčivé účinky

Obsahuje éterické oleje, silice, které dávají této plodině typickou vůni a chuť. Mají příznivý vliv na trávení a nervový systém. Dále obsahuje vitamín C, E, betakaroten, vitaminy skupiny B, vápník, železo, hořčík a vlákninu. Už ve středověku se fenykl používal i jako léčivá rostlina proti kašli, ledvinovým bolestem a nechutenství ve formě vývaru.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář